В България се наблюдава трайна тенденция за увеличаване на случаите на домашно насилие, сочат данните на МВР. Най-висок брой на криминални престъпления в условия на домашно насилие са на територията на столицата – 38 през октомври спрямо 23 през януари тази година. Следват Бургас – където са 30 и Пловдив – 27.
На днешния Международен ден за елиминиране на насилието към жени Новините ON AIR представят историята на една майка на две деца, която променя представите си за любов и семейство след дългогодишен тормоз от най-близкия.
"Приемах недопустимо поведение като чупене на предното стъкло на кола с гола ръка, била съм зарязвана на път с деца, без деца, била съм хулена пред хора, била съм изкарвана по-ниска от червей, който рови в земята", разказва жената.
Срещата ѝ с насилието започва още, когато е дете
"Даже бих го нарекла, че моето е генетично "жертва". Всичко започна, когато бях дете. Майка професор, баща инженер. В неговата работа нещата не се случваха добре и той си го изкарваше на майка ми. Стигало се е до побой. Подсъзнателно (влязох в ролята на майка си), не разбрах как се случи всичко - през пътя на така наречената любов – токсична зависимост към нещо, което не съм получила от баща си в детството си", разказва още пострадалата.
Няма да разкрием лицето и гласа ѝ от съображения за сигурност. Но ще чуем разказа ѝ - за тази сляпа любов 12 години, създала две деца, довела до разбито семейство и разбити идеали.
"Той от начало започна връзката ни като любовна феерия, с подаръци, с обещания за друг живот. Любовта ми към него беше толкова силна, бях готова дори да дам живота си за него", сподели пострадалата от домашно насилие.
Обещания познати до болка
"Нещата ще се променят" "може да е по-зле", "децата не могат без баща", реплики познати до болка... понякога буквално. Дори и след раздялата тормозът за нея продължава – той е невидим – психически, финансов, институционален.
"Във всяка област трябва да има кризисен център, във всяко населено място трябва да има център, където пострадалите от насилие да получат подкрепа", категорична е Юлия Андонова от фондация "П.У.Л.С.".
"Всеки по-добър адвокат може да изкриви и да намери вратичка и с правилната финансова подкрепа да се стигне до оправдаване на насилника, дори до стигането за него в по-добра позиция", разказва още жертвата на домашно насилие.
На въпрос колко струваше прошката, тя отговаря - "Целият ми живот".
"Избирам да вярвам в любовта. Всичко е избор. Избор е да си жертва, избор е да си насилник, аз избирам да вярвам в трите постулата - вяра, надежда и любов", споделя жената.
За помощ и въпроси, свържете се с Фондация П.У.Л.С.
Горещи телефони:
(076) 60 10 10, (076) 60 33 60
Вижте повече в репортажа на Виолета Манчева.