Петя Димитрова: Въвеждането на еврото струва на банките около 500 млн. лв.

Банките в България са много добре капитализирани, каза гл. изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка

25.11.2024 | 20:13 Редактор:

Към септември приходите на държавата са в размер на 2,7 млрд. лв., а разходите са 5,4 млрд. лв. Това съобщи главният изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Пощенска банка Петя Димитрова в тазгодишното издание на бизнес форума "Финанси: Уравнения и решения" по Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ банките в България са много добре капитализирани, ликвидни и една от малкото системи със стабилно развитие.

"Те са основата за целия икономически цикъл, както и за цялото бизнес развитие. Банките в България са силно регулирани. Ние спазваме всички видове регулации, които струват много капитал. Въвеждането на еврото на банките струва около 500 млн. Общото разбиране беше, че ще бъдем готови на 1 януари 2025 г. За целта от 3 години текат процеси, инвестиции - това няма как да се спре", заяви Димитрова.

Банките са обложени с 15% данък

"Този данък влиза в сила от тази година. Ние сме единственият сектор в държавата, който ще плати данък. Ние започваме да плащаме повече в държавата. Част сме от Банковия съюз и при влизането ни в Еврозоната всички държави имат резерв от 1%, на който ЕЦБ плаща 3,25%. В България минималните резерви за банките на 12% с 0% лихва. Банките през годините са инвестирали много средства от гледна точка на дигитализирането на процесите в държавата", подчерта тя.

Димитрова напомни, че лихвеният цикъл се е обърнал.

"При обръщането на лихвения цикъл вървим към намаление", допълни главният изпълнителен директор на Пощенска банка

Гледайте целия разговор във видеото.


1
1 rate up comment rate down comment 0
банкова репресия
преди 4 седмици
У нас имаме банкова репресия! Банките са кожодери и за всяка услуга постоянно увеличават таксите! Задължителната "основна банкова сметка", достъпна за всички в ЕС, не съществува на практика за нашите банки. Тук печалбарството е взело връх и държавата го толерира. БНБ въобще не влиза в ролята си на регулатор. Сигнализирай за неуместен коментар