fallback

България в Шенген от 1 януари: Граничните пунктове остават, облекчено движение на гражданите

Решението ще бъде взето окончателно на 12 декември в Брюксел

23.11.2024 | 11:18 Автор: Тодор Петров

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено. 

Това стана ясно на брифинг на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков, който се върна от четиристранна среща на вътрешните министри на България, Унгария, Австрия и Румъния в Будапеща. 

На срещата стана ясно, че Австрия вдига ветото и 1 януари е най-вероятната дата, от която България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенген. Очаква се решението на Съвета да бъде взето на заседанието на вътрешните министри на 12 декември в Брюксел.

"Българските и румънските граждани заслужават най-после да се възползват от правото на свободно движение през всички граници", подчерта еврокомисар Илва Йохансон.

"Пълноправното членство на България в Шенген няма да превърне Европейския съюз в разграден двор", заяви министър Атанас Илков.

Контролът по границите обаче няма да бъде занижен, увери директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов. Например на границата с Гърция ще има компенсиращи мерки в граничната зона. Ще има патрули, които на база рисков профил и придобита информация ще извършват проверки така, че да не бъде затрудняван трафикът.

На границата с Турция по план на 2 януари ще бъдат изпратени 100 полицаи от България, Румъния, Унгария и Австрия, които ще участват в контрола.

Темата коментира от Сингапур и служебният министър на туризма Евтим Милошев, който обърна внимание на казуса с влизането в страната на работници от трети страни.

"България, както цяла Европа, изпитва нужда от работна ръка, особено туризма по отношение на сезонния си характер. Казвам, че отсега трябва да се работи от инвеститорите и работодателите в туристическия сектор, за да се подготви туристическият сезон. Второто нещо е по отношение на миграцията на работната ръка. Имаше много оплаквания в края на този сезон за работници, които са избрали други пазари в Европа. Да, това е така, България не е от най-високо платените пазари, но това не е непременно негативна новина, защото туристическият сектор трябва да помисли за по-добри условия за труд по отношение на своите работници", каза той.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от България
fallback