fallback

Румен Радев: Зад служебното правителство няма ясно изразена политическа воля

Президентът не вижда да се задава конституционна криза

22.11.2024 | 18:41 Автор: Елеонора Танева

Президентът Румен Радев очаква решението на Конституционния съд във връзка с неговата втора жалба за промените, част от които са правомощията на президентската институция за избор на служебен премиер.

Критики към политиците

Несигурната политическа ситуация позволява да се възползват отделни субекти, смята държавният глава. 

"Проблемът е, че в момента не виждам опит правителството да функционира по този начин. Не като да вменявам вина на това правителство, но просто то е поставено в такива условия. Зад него няма ясно изразена политическа воля, и от това се възползват редица хищници, които дебнат в засада, и които ги устройва да има точно такова състояние в държавата", каза Радев от Сингапур, където е на работно посещение.

Служебният премиер отговори на думите на президента.

"Ние работим, за разлика от други институции, които са избрани да работят за хората", каза Димитър Главчев.

Според него, въпреки сложната ситуация, на този етап няма опасност от конституционна криза. 

"Не мисля, поне дотолкова, доколкото нашата Конституция, поне преди промяната, гарантираше непрекъсваемост в управлението на страната, при положение, че имаме едно наистина политически неутрално правителство, с ясно изразена в същото време воля и подкрепа", заяви държавният глава.

Решението на КС за "домовата книга"

Само преди два дни Румен Радев сезира повторно Конституционния съд с искане да отпаднат промените в основния закон, гласувани от 49-ото Народно събрание, които ограничават избора на служебен премиер само до няколко души. 

"Трудно ми е да гадая как точно ще се произнесе КС. Все пак това е сложна материя, изисква много сериозни компетенции и аз не искам да коментирам кога и как КС ще вземе своето решение. Очаквам все пак, предвид обществените нужди, да бъде в някакви разумни срокове", коментира Радев.

Държавният глава е поискал съдът да се произнесе и за текстовете, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за принципа на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, до избора на нов.

Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

fallback
Още от България
fallback