Румъния и България допринасят съществено за сигурността на Шенгенското пространство и не са допуснали промени в средата за сигурност след отпадането на контрола по въздушните и морските граници. Това бе признато от австрийския министър на вътрешните работи Герхард Карнер по време на среща в Будапеща, проведена по инициатива на Унгарското председателство на Съвета на ЕС.
Министрите на вътрешните работи на Австрия, България, Румъния и Унгария Герхард Карнер, Атанас Илков, Каталин Предою и Шандор Пинтер договориха пакет от мерки за опазване на външните граници на ЕС като стъпка към вземането на решение за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници на България и Румъния.
Мерките включват продължаване на съвместните усилия за противодействие на незаконната миграция към ЕС. Опазването на външните граници е споделена отговорност и затова Австрия, Унгария и Румъния ще изпратят допълнителен брой свои служители на българо-турската граница. Австрия и Унгария ще споделят своя опит за извършването на проверки по вътрешните граници на ЕС в случаите, когато съществуват заплахи за обществения ред и сигурността.
Комисарят по вътрешни работи Илва Йохансон оцени високо постигнатата договореност и изрази увереност, че решението на Съвета ще бъде прието през декември. Тя отново почерта, че България и Румъния отдавна са изпълнили всички критерии и в някои области дори надхвърлят мерките, прилагани от други държави членки на Шенген.
"Българските и румънските граждани заслужават най-после да се възползват от правото на свободно движение през всички граници", подчерта еврокомисар Йохансон.
"България положи изключително много усилия, за да изпълни отговорната задача да гарантира високо ниво на сигурност в Шенгенското пространство. Действията на национално ниво, съвместната работа с Румъния и с всички европейски партньори и стратегическото сътрудничество с Турция доведоха до трайни резултати, които дават по-голяма сигурност на гражданите на ЕС" - това беше основното послание на министър Атанас Илков пред колегите му и комисаря по вътрешни работи на ЕК.
Очаква се решението на Съвета да бъде взето на заседанието на вътрешните министри на 12 декември в Брюксел. Обсъжда се контролът да отпадне на 1 януари 2025 г.
Снимки: МВР