Как ще повлияе влизането на България в Еврозоната върху инфлацията?

Сивият сектор остава основен проблем за икономиката в страната, споделят още експертите

21.11.2024 | 18:45 Редактор:

Съществува риск от повишаване на инфлацията през 2025 г. Това споделиха експерти на най-голямата финансова конференция на Инвестор.БГ. За 13-а поредна година конференцията събра стотици български и чуждестранни експерти от сферата на финансите. Специалистите предвиждат забавяне на инфлацията, но не задълго.

"Има прекалено много популистки обещания за харчене и за потребление. Всичките пари отиват за харчене, за увеличаване на тези и онези заплати, а това автоматично води до увеличаване на инфлацията", коментира председателят на Съвета на директорите на ЕЛАНА Камен Колчев.

Рисковете през следващата година

"Има много рискове през следващата година. Ще започнем да ги усещаме, когато дойде новата власт в САЩ и Германия, защото двете неща ще променят кардинално политиката на двете големи световни икономики", добави икономистът Георги Ангелов.

Според Камен Колчев влизането на България в Еврозоната ще повлияе положително върху инфлацията.

"Влизането в Еврозоната е стъпка почти равносилна с влизането в ЕС или да кажем на приемането на валутния борд", поясни Колчев. 

По отношение на предвидените мерки за справяне с бюджетния дефицит експертите са скептични

"Ако имаме едно намаление на ставката и вече мерки за по-висока събираемост, ще можем едновременно да имаме както по-ниско бреме за честните данъкоплатци, така и повече приходи в бюджета", отбеляза Ангелов.

Сивият сектор остава основен проблем за икономиката в страната, споделят още експертите.

"Ако всички плащат, ще има ниски данъци и равномерно разпределение върху икономиката и тогава вече ресурсите на бюджета ще бъдат съвсем различни", уточни Ангелов.

"Има ужасно много пари, които са извън оборота, левове, които трябва да бъдат наместени някъде, защото трудно ще се обменят в евро", подчерта Колчев.

Тазгодишният призив на конференцията е да се увеличат инвестициите у нас. 

Вижте повече в репортажа на Зара Попдимитрова.