fallback

Румен Радев: Връщането на Тръмп дава надежда за прекратяването на войната в Украйна

Президентът активно е поставял въпроса за очакванията на страната ни да стане пълноправен член

19.11.2024 | 17:29 Автор: Толя Стоянова

Снишаването и примирението с покваряването на цели институции и превръщането им в бухалки, с отявлената корупция, с превземането и унищожаването на цели бизнеси, с чадъра над главните герои в грабежа на КТБ, с опростачването на българското политическо пространство, води неминуемо до разграждането на имунните сили на държавността. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти.

Попитан за твърдения, че служебното правителство е действало в интерес на "ДПС-Ново начало", държавният глава отбеляза бързо предоставената от Министерския съвет след поискване сграда в центъра на София за нуждите на формацията, при което почти без предупреждение държавни служители остават на улицата.

"Нужно ли е още да се запитваме - кой и как взима решения в правителството и за каква правова държава изобщо можем да говорим, докато санкционираната по "Магнитски" олигархия поглъща държавата с големи хапки?", попита Радев.

Относно работата на Народното събрание и все още неосъществения избор на негов председател, държавният глава изрази очакване за повече разум и работещо решение, а не абдикация към поредните избори, с оглед на ситуацията, в която се намира страната, както и средата в региона.

"Сякаш партиите забравят основната си задача след изборите - да формират мнозинство, което да излъчи правителство. Време е политическият покер, където залаганията и плащанията са с живота на хиляди хора всеки ден, да приключи", призова държавният глава.

По думите на президента всяка ескалация в този момент е опасна игра с огъня и връщането на президента Доналд Тръмп в Белия дом дава надежда за прекратяването на войната. Румен Радев подчерта позицията си от началото на войната, че Европа има нужда от сигурност, а България има интерес от установяване на мир, тъй като страната ни е непосредствен съсед на военния конфликт.

Помолен да коментира информацията за предстоящо пълноправно членство на Румъния в Шенген от следващата година, президентът подчерта, че България и Румъния се движат заедно в този процес, но призова да не се прибързва със спекулациите за очакваните позитивни новини. Държавният глава посочи, че на проведената наскоро в Будапеща Среща на върха на Европейската политическа общност е провел задълбочени разговори по темата с редица европейски лидери, сред които тези на Австрия, Нидерландия, както и на Европейската комисия. Президентът припомни още, че в рамките на своите участия на всички заседания на Европейския съвет активно е поставял въпроса за очакванията на страната ни да стане пълноправен член на Шенген.

Възможно ли е вписването на българите в Конституцията на РСМ?

Попитан за изказване на президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска, относно изразено от нейна страна искане за отложено действие на вписването на българите в Конституцията на РСМ, Румен Радев посочи, че по време на наскоро проведената среща между двамата в Баку още веднъж е напомнил на своята колега за преговорната рамка и общия европейски консенсус от юли 2022 г., приети от всички страни членки на ЕС, както и от самата РСМ. 

"Това са поети международни ангажименти и г-жа Силяновска като добър юрист много ясно осъзнава, че поетите ангажименти по международни договори просто трябва да се изпълняват", заяви Радев и подчерта готовността на България да помага на РСМ в този процес, така че по-бързо да се постигнат условията, заложени в тези международни документи, за да може да се отвори вратата за начало на преговори на РСМ за членство в ЕС. 

Проблемите пред Българската армия

Държавният глава говори пред представителите на медиите след участието си в отбелязването на празника на Сухопътните войски пред Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война "Майка България" край Сливница. В отговор на журналистически въпрос за проблемите пред Българската армия, свързани с недостига на хора, президентът припомни, че отдавна призовава не за спешни, а за аварийни мерки в тази насока, като акцентира и върху намаляващия брой кандидати за бъдещи офицери в армията, както и за войнишкия състав. 

"Очаквам Народното събрание и правителството да си изпълнят обещанието, както е заложено по закон, за увеличаване на заплатите на военнослужещите от 1 януари", заяви държавният глава.

По думите му страната ни не може да си позволи, с оглед на усложнената среда на сигурност в региона, да допуска продължаване на отлива от армията.

"Трябва да имаме силна и способна армия, на която да можем да разчитаме и най-важното - в армията са хората", каза още президентът. 

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

fallback
Още от България
fallback