Няма да увеличават данъците и осигуровките

Пенсиите за следващата година ще продължат да се изплащат с Ковид добавка, каза министър Людмила Петкова

18.11.2024 | 13:59 Редактор:

Нови подробности около бюджета за догодина - въпреки че официално той още не е внесен, днес финансовият министър Людмила Петкова разкри, че осигуровките няма да се увеличават. Засега обаче са ясни само част от обсъжданите мерки, които да запълнят дупката в хазната от 11-12 млрд. лева така, че да се постигне дефицитът от 3%.

Обсъжданите приходни мерки, които ще бъдат застъпени в проекта за бюджет за следващата година, се очаква да донесат около 9 млрд. лева повече в хазната, от които около 3,9 млрд. лева биха могли да дойдат от специална еднократна мярка за доброволно внасяне на задължения към хазната.

"Министерството на финансите разработи пакет от мерки както приходни, така и разходни. Обсъдили сме мерките с работодателските организации, синдикатите и Националното сдружение на общините в България. В момента се обсъждат и с политически партии, които са парламентарно представени в 51-то Народно събрание. Една значителна част от мерките се приемат както от работодателите и синдикатите, така и от политическите партии", каза Петкова.

"Други мерки са под въпрос дали ще бъдат приемани. Една значителна част от приходните мерки се подкрепят, защото те не са свързани с увеличаването на трите основни данъка – ДДС, корпоративния данък и данъците върху доходите на физическите лица", посочи финансовият министър.

Повече приходи след новите мерки

Тя посочи, че мерките, които се очаква да донесат повече приходи в бюджета, включват увеличаване на акциза върху цигарите, амнистия за неплатени задължения към хазната, увеличаване на събираемостта, евентуално налагане на данък върху свръхпечалбата на банките, възстановяване на единната ставка на данъка върху добавената стойност (ДДС) и мярка, насочена към доброволно плащане на недекларирани задължения, данък върху подземните богатства.

От т. нар. амнистия се очакват по бюджета да постъпят данъци и задължителни осигурително вноски от около 3,9 млрд. лева, а от еднократната възможност за деклариране на необявени досега доходи ефектът би бил между 500 млн. и 800 млн. лева.

"Става дума по-скоро за доброволно внасяне на данъци и задължителни осигурителни вноски. Лицата, които до 31 декември 2024 година са декларирали, но не са внесли своите задължения, ако погасят главницата, ще бъде опростена лихвата. Най-голямото натрупване по декларирани данъци и осигуровки е през последните 3-4 години – след Ковид“, каза Петкова, добавяйки, че мярката е еднократна и се отнася за всички, които имат задължения към бюджета - физически, юридически лица, държавни и общински предприятия.

"На физически лица, които не са декларирали доходите си, се предоставя еднократна възможност да бъдат декларирани, като съответно ставката ще бъде по-висока - не 10 процента, а примерно между 15 и 20 процента", каза Петкова, добавяйки, че няма да се налагат лихви или глоби.

Пенсиите за следващата година ще продължат да се изплащат с Ковид добавка, като увеличението им ще стане по силата на швейцарското правило, съобщи още тя.

Промени в директивата за цигари и алкохол

По отношение на увеличението на акциза върху цигарите и алкохола, финансовият министър обясни, че се предвижда следващите две години в акцизния календар да бъдат изтеглени за 1 януари 2025 година. Мярката е в контекста на готвена промяна на директивата за тютюневите изделия от Европейската комисия, която предвижда увеличение на минималния акциз.

Тя изрази увереност, че бюджетът за тази година ще бъде гласуван от парламентарно представените партии, като все пак не изключи възможността да се стигне до удължаване на действията на настоящия бюджет през следващата 2025 година.

Вижте повече в репортажа.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR