Над 600 допълнителни камери ще следят за скоростта по пътищата от 2025 г. Това обяви в Пловдив вътрешният министър Атанас Илков по повод Световния ден без жертви на пътя.
Петя губи 22-годишния си доведен син Васил в катастрофа преди 4 години.
"Времето не само не лекува, времето прави много по-болезнено това, че не си могъл да направиш повече, както и това, че не си могъл да прегърнеш за последно близкия, детето си, майка си", сподели тя.
Петя е един от основателите на Сдружение "Ангели на пътя", което обединява родители и близки на загинали деца от пътнотранспортни произшествия: "Болката ни е двигател, за съжаление, тя в момента се обръща в гняв, защото ние, освен лъжи, не чуваме нищо друго".
Правителството предвижда пакет от мерки срещу агресията на пътя
Една от тях е от догодина още 600 камери на ТОЛ системата да следят за нарушители.
"В градовете с повече концентрация на ПТП и загинали ще има повече", уточни Илков.
Друго предложение е младежите още на 17-годишна възраст да започнат подготовката си за шофьори в присъствието на родител, за да трупат опит, преди да получат свидетелство за правоспособност. Автоинструкторите обаче смятат, че това крие рискове.
"Какво ще направи родителят? Кой реши, че всеки родител е инструктор? Това е поредният опит да се използва схемата "проба-грешка". Само че тук пробата и грешката са свързани с човешки живот, и то много човешки животи", смята автоинструкторът Краси Георгиев.
На днешния ден за възпоменание на жертвите по пътищата Петя призовава: "Утре това може да са техните деца, техните майки и бащи, ще помоля всички тези, които се качват надрусани, да се замислят, че няма по-страшно от това да занесеш торта на детето си и да я сложиш на паметна плоча и никога то да не може да духне свещта".
Вижте повече в репортажа на Паола Смоличка.