РИОСВ: "Пирогов" не смесва битови и биологични отпадъци

След днешната проверка нарушения не са установени

15.11.2024 | 18:47 Редактор:
Няма открити нарушения при проверката на Пирогов.
Няма открити нарушения при проверката на Пирогов.

Инспектори от пет служби провериха най-голямата спешна болница - "Пирогов", заради проблемите с опасните медицински отпадъци, намерени в Завода за третиране на боклук в София. Проверката идва седмица след сигнал на кмета Васил Терзиев, че сред битовите отпадъци са открити чували с човешки тъкани и кръв, което е потенциална опасност за здравето. 

Тогава от Столичната екоинспекция заявиха, че един от нарушителите е "Пирогов". От спешната болница обявиха, че имат всички необходими договори с фирми за транспортиране и третиране на опасни отпадъци. 

След днешната проверка нарушения не са установени. Не е ясно обаче дали самите фирми, с които болниците работят, са проверени и наказани, след като някой допуска чувалите да стигнат до общия боклук. 

"Извършена е проверка по пътя на отпадъка от неговото генериране, обеззаразяване, съхраняване до подготовката му за последващо обезвреждане от лица, притежаващи разрешителни документи, издадени по реда на чл. 35 от Закона за управление на отпадъците.

При проверката е установено, че всички опасни отпадъци се съхраняват разделно в специализирани съдове и на обособени места, с ограничен достъп. На територията на лечебното заведение е налична инсталация за обеззаразяване на болничните отпадъци с опасен характер, която в деня на проверката функционира. 

Обеззаразените отпадъци се предават за транспортиране от дружество, притежаващо регистрационен документ за събиране и транспортиране на отпадъци до Депо за неопасни отпадъци Садината, съгласно сключени договори. При извършената проверка не се констатира смесване на битови и биологични отпадъци на територията на болничното заведение", съобщиха от РИОСВ.

В случай на установено несъответствие между вида на постъпилия отпадък и съпътстващата го документация, операторът на депото следва да направи отказ за тяхното приемане на депото.

От РИОСВ информират също, че съгласно чл. 112, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице контролира:

- дейностите, свързани с образуване, събиране, включително разделното, съхраняване, транспортиране, третиране на битови и строителни отпадъци;

- дейностите по депониране на производствени и опасни отпадъци на общински и/или регионални депа;

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR