fallback

Въвеждат зелени и бели билети в София заради въздуха (+ВИДЕО)

Билетът може да бъде закупен от всички каси на ЦГМ, "Метрополитен" и водачите

15.11.2024 | 18:31 Автор: Беатрис Младжова

Нови мерки срещу замърсяването на въздуха в София. Зелен билет за градския транспорт на цена от един лев се въвежда в столицата от средата на месец декември. Гражданите ще могат да се възползват и от т.нар. бял билет за безплатно пътуване. 

Шофьорът Любослав Ангелов е зад волана всекидневно. Казва, че автомобилът му помага по-бързо да се придвижи от точка А до точка Б. И смята, че възобновяването на мярката "зелен билет" ще помогне за справянето със замърсяването на въздуха. 

"Ако искам да стигна до определено място и градският транспорт би бил по-удобен за мен, ще го използвам, но иначе бих продължил да си използвам автомобила", заяви той.

"Билетът може да бъде закупен от всички каси на ЦГМ, може да бъде закупен както ценен образец, така и да се заведе в електронната карта. Биха могли също да го купят от касите на "Метрополитен" и от водачите на градския транспорт", поясни представителят на Центъра за градска мобилност Владимир Лазаров.

Жителите ще получават информация за въздуха

Гражданите на столицата ще бъдат информирани за качеството на въздуха през всички канали на Столичната община в социалните мрежи, както и на сайта на кметството. 

"Зелен билет ще бъде оповестяван 24 часа преди той да бъде пуснат. Съответно белият билет за безплатно пътуване в градския транспорт също. От тази година ще работим с прогнозни стойности, а не тогава, когато въздухът вече е мръсен, всички жители ще знаят кога е мръсен въздухът един ден по-рано", посочи общинският съветник от ПП-СБ-СС Димитър Петров.

"Механизмът го приехме през 2018 година и периодично се актуализира зависимо състоянието на въздуха. Докладът не беше комплектован от съответните анализи, защото ние сме свикнали да работим с документи, за да можем да вземем информирано решение", добави общинският съветник от ГЕРБ-СДС Анна Стойкова.

Според експерти мярката е добро начало, но трябва да има и последващи действия.

"Хората са чували за тази мярка, но надали някога са я прилагали. Тя сама по себе си няма да проработи, ако няма подобряване на градския транспорт, по-редовни линии, по-добра инфраструктура", заяви бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов.

Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

fallback
Още от България
fallback