fallback

Един от десет българи е с диабет, а някои хора трудно приемат заболяването

Заболяването е коварно и безсимптомно, затова трябва да се правят профилактични прегледи, съветват специалисти

14.11.2024 | 19:16 Автор: Вяра Димова

В Световния ден за борба с диабета Българското дружество по ендокринология представи тревожни данни. Две трети, или 63% от пациентите споделят, че се страхуват от усложнения на заболяването и това оказва влияние на тяхното качество на живот, 80% от диабетиците са с бърнаут заради това, че имат хроничната болест, а 28% споделят, че е много трудно да запазят позитивизъм по отношение на заболяването.

Превенцията е изключително важна за откриване на заболяването

А от днес до края на годината Университетската специализирана болница по ендокринология отваря врати за скрининг на диабет.

Снежана Славейкова е с диабет от 13 години. Открива го съвсем случайно - при заболяване от вирус. 

"Моето ежедневие не се е променило по никакъв начин. Всички хора, които сме болни от диабет, сме абсолютно равнопоставени с ежедневие, възможности, трудоспособност, като всички останали хора", каза тя.

Тазгодишната кампания за борба с диабета обръща внимание на качеството на живот на боледуващите и призовава за подкрепа. 

Трябва да се обръща по-голямо внимание на болните

Снежана смята, че условията за лечение на страдащите от диабет се подобряват, но все пак трябва да се обръща повече внимание на болните. 

"Основна роля играе държавата и това нещо трябва да се чува", смята тя.

Преддиабетното състояние няма симптоми, а проф. Чакърова съветва хората да си правят профилактични прегледи. 

"Най-добрият начин напълно да се оцени какъв е глюкозният толеранс на даден човек е да се направи един тест с натоварване с глюкоза, с него могат да се идентифицират различните преддиабетно състояние, тъй като невинаги само кръвната захар е достатъчна. Затова е важно да има скрининг, защото заболяването е коварно и безсимптомно", уточни ендокринологът.

Вижте повече в репортажа.

fallback
Още от България
fallback