Служебният кабинет вече е задвижил процедурата по обсъждане на бюджета за следващата година. Планираните повишения на заплати в обществения сектор като тези на учители, военни и полицаи могат да бъдат отложени и за 2026 г.
"Имаме решение на Министерския съвет в 51-ото Народно събрание да бъде внесен бюджетът с 3% дефицит, с комплекта пакет от мерки, които трябва народните представители да гласуват", коментира служебният министър на финансите Людмила Петкова.
Тя започва серия от срещи с парламентарно представените партии, преди бюджетът да стигне до обсъждане в комисии. Според икономисти заложеният дефицит от 3% е реалистичен.
"Министерството на финансите предлага приходни мерки, но това, което води до големия дефицит, е раздуването на разходите. Най-вече по линия разход за персонал, по-високи заплати, едно леко увеличение на самия размер на администрацията, повече разходи за здраве", посочи представителят на Института по пазарни анализи Адриан Николов.
Мерките в бюджета за 2025 г.
Сред мерките за увеличаване на приходите е връщане на по-високата ставка за хотелиери и ресторантьори, както и ДДС от 20% върху хляба.
"Сметката трябва да я плати някой. Този данък в крайна сметка ще бъде платен най-вероятно от крайните потребители и частично от бизнеса. Много внимателно да си правят сметка и Министерството на финансите, и парламента, и политическите партии, да не предизвикват свиване в нашата индустрия. От ЕС нека погледнем всички държави, които ползват диференцирана ставка в областта на туризма и да си зададем въпроса защо я налагат", заяви зам.-председателят на Българската хотелска и ресторантьорска асоциация Атанас Димитров.
В бюджета се предвижда и ръст на осигуровките с 3%, което по изчисления на експертите ще осигури 1,8 млрд. лв. приход.
"За мен това е мярка в напълно грешната посока, тъй като напредъкът ще доведе до намаление на реалните доходи на хората. Директно на всички работещи ще им намалим с между 50 и 150 лв. ежемесечния житейски доход", допълни Николов.
Свръхпечалбите на банките също ще подлежат на облагане.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС