Задълбочава се проблемът с безводието. Четири язовира са пълни под половината от обема си - Тича, Камчия, Ясна поляна и Асеновец. Това сочат данните на Министерството на околната среда и водите. Освен тях, други 12 са пълни под 60% от обема си. А след Плевен, втори областен град - Ловеч въвежда режим на водата и през деня. Това ще засегне още 34 селища.
Без вода 13 часа в денонощието
Ловеч и населените места минават от утре на тежък режим на водоснабдяване. Причината е пресъхнали водоизточници и стара ВиК инфраструктура. От утре вода няма да има и в часовете между 11 и 16 ч. Това е вторият голям областен град, който преминава на тежък воден режим след Плевен. И двата града се снабдяват от един и същ водоизточник, който обаче не е язовир.
Най-трудна е ситуацията за детските градини и училищата в Ловешко.
"Проведох разговори с детски градини, с училища, не могат да понесат времетраенето от 11 до 16 ч. да няма водоснабдяване през деня", каза кметът на община Ловеч Страцимир Петков.
"В детската градина е осигурена питейна вода на децата, водата минава през филтрирана система. Имаме система хидрофор. Имаме бидони с вода, които използваме за тоалетните и за миене на ръцете", обясни директорът на ДГ "Зора" Иваничка Дончева.
"Причината за това разширение на обхвата на режима е липсата на валежи в централната част на Стара планина, откъдето се подхранва основният водоизточник за Ловеч и Плевен – извора на р. Черни Осъм", коментира управителят на ВиК Ловеч Данаил Събевски.
Хората са гневни, защото за повечето от тях 13 часа без вода в денонощието е непосилно изпитание.
"Първа смяна, пет часа, за да станеш да отидеш на работа - вода няма, за втора смяна - 10 часа, да отидеш вече водата ще е спряла", оплака се Елиха Каменова.
Държавата възнамерява да размрази проекта за довеждащия водопровод на река Черни Осъм, който снабдява с вода Ловеч, Троян и Плевен. Проектът предвижда изграждането на язовир, което ще отнеме 10 години.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.