Започна отоплителният сезон. Много хора вече активно използват парно и очакват първите си сметки.
В бележката, която пристига от "Топлофикация – София", потребителите трябва да се вгледат в графа "вход-сграда". В случаите, когато целият вход използва парно, без да го манипулира, тази такса не трябва да надвишава 5%.
Така е във всички нормални случаи и тогава никой нямаше да ѝ обръща толкова внимание, тя е незначителна на фона на общото ползване. Но тази сума "вход-сграда" започне ли да нараства като дял, това е сигнал за проблем. Това означава, че или някои хора са се отказали и не ползват, тогава системата става по-неефективна или някой краде. В общата сума влиза именно, когато някой ползва услугатаq без да му се отчита", обясни председателят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов.
Той уточни, че няма възможност за самоконтрол от страна на съседите, тъй като те не виждат какво количество топлоенергия е отчетена на останалите апартаменти.
Глоби за крадци на топлинна енергия
"Политиката в България, по отношение на централното отопление дезертира някъде около 2000 – 2001 г., защото тогава спряха субсидиите и цената тръгна рязко нагоре. Голямото изключение е за сградите, които са построени след 2001 г., защото тогава влезе нормативно изискване да са с хоризонтални щрангове. Така всеки апартамент има собствен топломер и няма драми. Драмата основно е при старите панелки, където щранговете са вертикални", посочи Богомил Николов пред БНР.
Според него министърът на енергетиката има право да налага санкции до 5000 лева на всеки, който ползва централно отопление, без това да се отчита. За 20 г. в България няма наложена нито една подобна глоба.
Как да намалим сметките си за отопление
Николов посочи, че само с поведението си, потребителите могат да намалят с около 30% сметките си отопление.
"Без никакви инвестиции, без смяна на дограма, без топлоизолация, само с енергоспестовно, икономично поведение можем да спестим до 30%. Масово българите обичат да си отварят прозорците "на ножица" отгоре и така седи цял ден. Това е най-енергийно неефективният начин, така губите най-много топлина. Ако искате да губите най-малко топлина, най-малко енергия и най-малко пари – отваряйте целия прозорец. Ако е през януари, 30 секунди са достатъчни да обърнат целия въздух и затваряте“, каза Богомил Николов.
Той посъветва потребителите да обърнат внимание на какво разстояние е поставен хладилника от стената. Ако той е допрян плътно до стената, това натоварва топлообменника. Той не може ефективно да охлажда и това кара помпата да се задвижва повече, което натоварва сметката за ток.
Снимка: БГНЕС
преди 1 ден