Мутирали бактерии убиват хиляди българи годишно

Четири патогена у нас са свързани с най-висока смъртност

10.11.2024 | 11:16 Редактор:
Данните са на Вашингтонския университет.
Данните са на Вашингтонския университет.

В България е имало 1600 смъртни случая, директно асоциирани с антимикробна резистентност, и 6400 косвено причинени от нея през 2019 година, сочат данните на Института за измерване и оценка на здравето към Медицинския факултет на Вашингтонския университет.

Между 1315 и 5756 души са загубили живота си заради същата причина в България през 2021 година, показват пък изчисленията на Института за здравни показатели и оценка към университета в Оксфорд.

Четири патогена у нас са свързани с най-висока смъртност, показват данните на Вашингтонския университет.

Често причиняват инфекции на кръвта

Това са Escherichia coli, като бактерията е причинила смъртта на над 2000 души. Staphylococcus aureus е взела същия брой жертви. Pseudomonas aeruginosa е свързана със смъртта на 990 пациенти, а Klebsiella pneumoniae е отнела живота на 936 души.

Те често причиняват инфекции на кръвта, перитонеални и интраабдоминални инфекции, както и такива на пикочните пътища и пиелонефрит.

Данните на Националния център по заразни и паразитни болести показват, че в България се наблюдава резистентност към всички класове антибиотици, използвани в хуманната медицина, включително към препарати от най-ново поколение, които все още не са регистрирани в страната.

България има най-висока смъртност от тотално резистентни на антибиотици бактерии в цяла Европа - ешерихия коли и клебсиела пневмония, показват данни от публикация в списание "Лансет" от октомври 2022 г.

Проучването сочи, че средно 7,29 на 100 000 души умират от резистентна на антибиотици ешерихия коли, а 4,59 на 100 000 души са смъртните случаи от резистентна клебсиела пневмония.

Същевременно в България липсва законова рамка, в съответствие с която да се класифицират регистрират и докладват смъртни случаи, асоциирани с инфекции от резистентни микроорганизми. Пациентите с такива инфекции обикновено са лекувани от други съпътстващи заболявания и реалната причината за смъртта е трудно доказуема.

Снимка: БГНЕС