Сблъсъците пред Народния театър предизвикаха полюсни политически реакции в социалните мрежи. Първите две по численост сили в парламента осъдиха действията на протестиращите часове след обсадата.
"Остро осъждаме всички форми на цензура на свободата на словото и изкуството, както и опитите да се възпрепятства публиката да влезе в театъра. ГЕРБ застава на страната на изкуството, културата и плурализма. Времето на забранените представления и произведения на изкуството не съществува от 34 години и наш ангажимент като политическа сила е, то да не се върне", заявиха в позиция от ГЕРБ.
"За нас нападението на Народния театър "Иван Вазов" е не спонтанен протест, а активно мероприятие, организирано от хора близки до уж бившата Държавна сигурност. Ние искаме да живеем и да оставим на децата си свободна и демократична държава. Осъждаме остро посегателството срещу една от институциите, които държат високо българския дух", категорични са от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).
Лидерът на третата партия "Възраждане" окуражи протестиращите в личния си профил във Facebook.
"Цялата тази драматична посредственост обаче беше превърната едва ли не в знаме от родните жълтопаветни еничари, които си умират от провинциален ориенталски кеф някой баш от голямата метрополия да дойде и да им се изплюе в очите. Е, вчера освен Малкович обаче в очите им се изплюха и българите. И настана драма, вой и вопли на бити либерали", написа Костадин Костадинов.
А "Има такъв народ" (ИТН) поискаха оставката на вътрешния министър Атанас Илков.
"Народният театър не е независим театър, който може да постави пиеси каквито си иска", посочи Тошко Йорданов.
"ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски и "Алианс за права и свободи", лоялен към Ахмед Доган, се въздържат от коментари на този етап. Позиция липсва и от "БСП-Обединена левица", както и от най-малката партия МЕЧ.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
преди 1 седмица
преди 1 седмица