Корабът "Св. св. Кирил и Методий" отплава към Антарктика с космическа лаборатория

Българската експедиция ще разполага с едни от най-модерните системи за наблюдение на Земята от Космоса

07.11.2024 | 15:57 Редактор:
На борда му има нова космическа лаборатория.
На борда му има нова космическа лаборатория.

Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) отплава с тържествена церемони към българската база на остров Ливингстън в Антарктика. 33-та българска полярна експедиция е трета за българския военен научноизследователски кораб.

На борда му има нова космическа лаборатория, дело на "ЕндуроСат". Създателят на компанията Райчо Райчев посочи, че това е начин да се експериментира върху синергията Космос-море, като уточни, че екипажът ще има възможност да получава снимки от сателити на компанията.

"Лабораторията ще бъде синхронизирана и с най-модерния сателит "Балкан-1", който очакваме да бъде изведен в орбита около месец февруари догодина", каза още той.

Очаква се корабът да застане на котва след около 50 - 53 дни

По думите на Райчев през следващата си мисия българската антарктическа експедиция ще разполага с едни от най-модерните системи за наблюдение на Земята от Космоса.

Лабораторията ще разполага и с данни от мултиспектрална камера, със 7 канала на светлинния спектър, обясни още създателят на компанията. Според него това ще позволи да се изследва състоянието на леда, както и химическият му състав. Когато корабът акостира, може да се изследва целият район около базата. Райчев допълни, че при плаването през океана екипажът ще може да разполага със снимки от Космоса за маршрута си.

"България проправя пътя на нови нации, които да изследват Антарктида", каза председателят на Управителния съвет на Българския антарктически институт (БАИ) проф. Христо Пимпирев, цитиран от "Труд".

Освен с традиционните партньори – Колумбия, Португалия, Испания, през тази година българските антарктици ще си съдействат с представители на Гърция и Обединените арабски емирства.

Трябва ли да бъдат касирани изборите?

Да.
63%
Не.
19%
Само частично.
10%
Не ме интересува.
8%
Общо 1082 гласа

Снимка: БГНЕС