Близо половината от безработните младежи у нас са завършили средно образование. Това сочат данните от последното проучване на Агенцията по заетостта.
Най-много са безработните млади в Пловдивска област, а най-малко в Габрово. Сред висшистите най-много безработни живеят в София, а най-малко търсещи заетост има във Видин.
Мартина Попова е на 28 години и със средно образование. Търсила е работа в родния си Асеновград в продължение на осем месеца.
"Започнах да търся работа, не намирах нищо подходящо, а тези които намерих, бяха над 60 кандидатствания за над 60 места - дали ще е за продавач-консултант, дали ще е за сервитьор, дали ще е барман, общо взето такива професии, които ще мога да работя със средното си образование. Само от две места ми се обадиха. Отидох на интервю, не ме одобриха, може би не ме харесаха визуално или това, което говорех, нямам представа. Доста от хората наистина избират кадрите си на симпатии", сподели Мартина.
Мартина е принудена да замине за Нидерландия
След като не успява да намери препитание, тя заминава за Нидерландия, където остава една година.
"Върнах се в България и същите позиции, за които бях кандидатствала, това е една година по-късно, бяха актуализирани и все още търсеха работници", разказа тя.
Мартина е чувала различни причини, поради които не я одобряват.
"Не приемаме студенти", "не приемаме хора, които смятат да бъдат майки за в бъдеще", което също ми направи много интересно впечатление", призна Мартина.
Липсва комуникация между работодатели и кандидатстващи за работа
От Агенцията по заетостта твърдят, че липсата на комуникация между работодателите и кандидатстващите за работа води до този проблем.
"Стремим се да консултираме хората за подходящи работни места, в същото време работодателите да имат адекватни очаквания и да преодолеят предразсъдъците си", обясни зам.-изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Габриела Горанова-Димчева.
Мартина е притеснена, че има и други проблеми, свързани с намирането на работа.
"И да имаш висше образование също ти трябват връзки, за да започнеш работа и това е нещо, което най-много ме смущава", категорична е тя.
Агенцията по заетостта предлага и безплатни обучения, които да помогнат на младежите да придобият опит, както и да научат нови знания в различни сфери.
Вижте повече в репортажа на Зара Попдимитрова.
Трябва ли да бъдат касирани изборите?
преди 13 минути
преди 1 час