Режисьорът Николай Поляков единствен преди Джон Малкович режисира пиесата "Оръжията и човекът" на българска сцена. Това става още през 1994 г. във Враца - със заглавие "Шоколадовият войник". Виолета Манчева разговаря с него и потърси професионалната му гледна точка за критиките към постановката на Малкович.
"Няма защо да се обижда българският зрител, българският критик от нещо, което е недоразбрал. Той осмива един романтичен порив, който е силно изразен при Райна - идеализирането на военната победа, на битката, на героя от войната. Това е добър урок и за някои съвременни интелектуалци", коментира Николай Поляков.
Режисьорът е категоричен, че подозренията към Малкович, че е дошъл в България с цел злобна игра, да унижи българския национален дух, да вземе голям хонорар - не са част от мотивите на световноизвестния творец.
Пиесата по текстове на Бърнард Шоу е ругана, отхвърляна и нападана дълги години
"Тази пиеса, написана през 1885 г., с премиера веднага след написването в Лондон, до ден днешен е анатемосвана и недопускана в България. Не става въпрос за заяждания за водата и сапуна, става дума за комедия, написана по всички правила на комедийния жанр. Шоу е известен драматург - като технология той разбира театъра. Достатъчно безпощаден е към всичките си герои, както го изисква един комедиен жанр", категоричен е Николай Поляков.
Българите се засягат, швейцарците - не
Режисьорът сподели в ефира на Bulgaria ON AIR наблюдението си върху приемането на текстовете в други страни, като например Швейцария.
"Главните герои не са само българите, а и швейцарски наемен войник, който воюва на страната на сърбите. Шоу не ни спестява никакви качества. Той е страхлив стар войник, който вместо патрони носи шоколади в паласките. Никой швейцарец не се обижда, за какво се обиждат българите - за подхвърлени реплики... Героите на Шоу в моя спектакъл се държаха изтънчено, облечени в последна мода. Аз не бях обиден от зрителите", заключи режисьорът Николай Поляков.
Гледайте повече в интервюто на Виолета Манчева.