Всички необходими мерки по отношение на рехабилитацията на напоителните съоръжения на язовирите "Тича", "Копринка", "Жребчево", "Домлян", "Тополница" и "Пясъчник", заявиха от "Напоителни системи". За тези язовири, според МОСВ, "при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г.".
За цитираните язовири е постигната и очакваната от дружеството икономия на вода. "Напоителни системи" за всеки поливен сезон съобразява заявките си с изискванията на МОСВ, така че водната маса от язовирите да бъде използвана, съгласно Закона за водите. Вярваме, че МОСВ се съобразява и изпълнява стриктно разписаните в Закона разпоредби относно приоритетното удовлетворяване, а именно - Исканията за питейно-битови цели; за лечение и профилактика (само за минерални води); исканията за земеделски цели; исканията за експлоатация на геотермални ресурси и други цели, включително промишлени цели, отдих и хидроенергетика.
В момента "Напоителни системи" продължава рехабилитацията на 19 обекта, като се възстановяват участъци от главните напоителни канали и помпени станции, на които не са извършвани основни ремонти повече от 60 години. Тези инвестиции ще спомогнат за икономия на водата с минимум 50%. В ход са и процедури за рехабилитация на нови 41 обекта, като същите ще бъдат финансирани отново с европейски средства от Стратегическия план за развитие на земеделието.
Независимо от по-малките налични количества вода през предходни години и редуцираните заявки с необходими водни обеми, които "Напоителни системи" подава към МОСВ за одобрение, поливните сезони са приключвали успешно. Не се е налагало да бъде доставяна вода в условията на дефицит, а язовирите са акумулирали необходимия воден обем за следващи сезони. Периода на годината от ноември до май е времето на есенно-зимното и пролетно пълноводие, което формира основната част от притока към язовирите.
При регистриране на недостатъчен воден обем в язовирите за напояване за поливен сезон 2025 година, "Напоителни системи" е в готовност да проведе информационна кампания със земеделските производители, по време на която да уточнят и прецизират графиците за разпределение на водния ресурс.
Трябва ли да бъдат касирани изборите?
Снимка: БГНЕС