Касирането на изборите, така искано от партия "Величие", вероятно ще се окаже обречена кауза, а причината е в последните промени в Конституцията.
"Те трябва да се обърнат или към президента, или към 1/5 от народните представители, Министерския съвет, Върховния касационен, Върховния административен съд или главния прокурор. Досега само главният прокурор е сезирал Конституционния съд с искове за обявяване на изборен резултат за незаконосъобразен", коментира конституционалистът проф. Пламен Киров.
Работата на парламента няма да спре
Дори и да се внесе жалба в Конституционния съд, това няма да спре клетвата на депутатите в новия 51-ви парламент.
"Ако приеме, че може да разгледа жалбата, трябва да се произнесе в двумесечен срок. През това време парламентът ще работи, а вече Конституционният съд каквото каже", добави проф. Киров.
Ако се стигне до ново броене на бюлетините и евентуално увеличаване на процента на "Величие", това няма да доведе до нови избори, а до разместване на мандатите във всички останали партии във вече заработилото Народно събрание.
"Достатъчно е "Величие" да надхвърли 4% и тогава 10 мандата ще трябва да се вземат от сега обявените мандати на политическите сили, които са преминали бариерата, и ще отидат към "Величие", каза конституционалистът.
Освен казуса с "Величие", пред работата на 51-ото Народно събрание ще има и друго препятствие - изборът на председател на парламента, който през последните години се превръща в ожесточена битка, която блокира работата на депутатите.
Залогът за избор на председател на Народното събрание вече е още по-голям, защото той автоматично влиза в списъка за евентуален служебен премиер, ако се стигне до нов предсрочен вот.
Вижте повече в репортажа на Аксения Мирчева.