75% спад на земеделските стопанства у нас за 15 години

От 500 хиляди през 2005 г. до 132 хиляди през 2020 г.

31.10.2024 | 07:52 Редактор:
Някои сектори изпитват трудности.
Някои сектори изпитват трудности.

През периода от 2005 до 2020 г. броят на земеделските стопанства в България е намалял с 75% - от 500 хиляди през 2005 г. до 132 хиляди през 2020 г. Тези статистически данни бяха представени в анализа на проф. д-р Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика, по време на международната научна конференция "Аграрната икономика в подкрепа на земеделието".

Проф. Иванов подчерта, че българското земеделие не изглежда еднозначно. По думите му в определени сектори има видими постижения и посочи като пример зърнените и маслодайни култури. 

"В последните поне 15-20 години България се представя много добре, има много добри позиции на пазара. Въпреки колебанията, които се дължат повече на климатични, природни фактори, представянето на земеделието в тази област е много силно и мисля, че това ще продължи поне в следващите години. При стопанства, които са добре структурирани и позиционирани, поне в следващите 5-10 и повече години мисля, че ще продължи. Тук ще зависи от външните условия, които до голяма степен могат да повлияят", коментира той.

Проф. Иванов наблегна обаче и на чувствителните сектори, които до голяма степен касаят пряко и потребителите, и хората, които осигуряват главната част от храната за населението - мляко, месо, зеленчуци, плодове. Според него в тези сектори нещата са на другия полюс - където повече от 20 години се изпитват трудности и те продължават. Там пазарният дял на местното производство не се увеличава, а на места и намалява, подчерта той в интервю за БНР.

"В тези сектори се оказа, че самото производство, фермите, които го правят, начинът, по който функционира пазарната организация, са толкова сложни и са свързани с прекалено големи изисквания и за инвестиции, и за добри управленски умения, и за добра организация на пазара. Конкуренцията и в ЕС, и местоположението на България в съседство със страни, които са много силни специално при плодовете и зеленчуците, е изпитание за нашите производители. А и самата обща селскостопанска политика след 2007 г. не допринесе това тези сектори да се представят на нивото, на което ни се иска", каза още проф. Иванов.

Снимка: БГНЕС