СУ остава най-желаният университет - кои професии са най-добре платени?

Над 80% от завършилите висше образование работят по специалността си

29.10.2024 | 19:52 Редактор:

За поредна година Софийският университет "Св. Климент Охридски" води класацията за най-рейтингово висше учебно заведение. А над 80% от завършилите висше образование работят по специалността си, сочат данните.

Алма Матер е най-предпочитан университет за желаещите да учат Право. Второто място си делят четири университета - Варненският свободен, Великотърновският, Пловдивският университет и УНСС. Желаещите да учат Информатика и компютърни науки също първо биха избрали Софийския университет, а Техническият университет в София е на второ място.

Американският университет в Благоевград се оказва най-предпочитан за тези, които искат да учат Администрация и управление, но на второ място отново е Софийският университет.

"Има потенциал за развитие"

Михаела и Виолета са студентки в трети курс във Факултета по математика и информатика към СУ. Въпреки че изучават различни специалности, и двете са на мнение, че има перспектива за развитие у нас има както в сферата на компютърните науки, така и в анализа на данни. 

"Има доста възможности за развитие. Някои колеги от първи курс работят. Има потенциал за развитие в математиката, програмиране", каза Виолета Кастрева.

"Плановете ми са да остана тук, тъй като искам да се развивам в областта на на биоинформатиката. Тази сфера може да се развива все повече и да сме конкурентни на пазара", коментира Михаела Папаринова.

Топ 3 на най-доходоносни специалности

Задълбочената теоретична подготовка, съчетана със съвременните технологии, е ключът към добре квалифицираните кадри, категорични са преподавателите.

"Фирмите в България предоставят такива възможности, които позволяват на младите хора, без да се замислят, да остават тук", каза проф. Мария Нишева от Факултета по информатика и математика.

В топ три най-доходоносни специалности за бакалавър и магистър, влизат Информатика и компютърни науки към СУ и НБУ, Военно дело към Военната академия в София.

"Подобрява се връзката на висшето образование с пазара на труда - все по-голям дял висшисти работят на все по-качествени места", подчерта ръководителят на екип, подготвящ рейтинговите системи, Георги Стойчев.

Вижте повече в репортажа.

Снимка: БГНЕС