fallback

5 000 коли чакат да бъдат извозени за скрап от улиците на София (+СНИМКИ)

Автомобил се счита за изоставен, ако престои над 3 месеца след изтичане на техническия му преглед

26.10.2024 | 16:05 Автор: Елеонора Танева

Честа практика в София е собственици на автомобили да ги изоставят по паркинги и улици, ако не са в движение. Близо 5000 стари коли по улиците на столицата са маркирани за скрап от началото на годината. Над 350 превозни средства са били принудително преместени и разкомплектовани за старо желязо, а други 450 са доброволно преместени от собствениците им.

С месеци изоставени коли стоят на платени паркинги

Темата нашумя с автомобилите, изоставени в паркинга на Терминал 2 на столичното летище. Там, обаче, старите коли са стоели на платен паркинг и ще бъдат репатрирани на наказателен паркинг, където ще бъдат освободени след заплащане на дължимите суми. Максималният престой на летището е една година, седмичната такса е 110 лева, а 8 лева се плащат за всеки започнат ден. Така собственикът на кола, престояла година на паркинга, ще олекне с близо 5700 лв. само за престоя си на територията на летището, отделно ще трябва да плаща и сума за наказателен паркинг.

Практиката на Столичната община с изоставени автомобили е най-добрият начин да бъдат изчистени улиците от старо желязо. Всеки столичен район разполага с администрация, която включва и представители на Столичния инспекторат, като тяхно задължение е да обхождат районите и прилежащите им квартали и кметства, и да маркират изоставени автомобили.

Кога една кола се счита за изоставена?

На 1 август 2021 г. Столична община въведе нови мерки против изоставянето и занемаряването на автомобили в границите на общината. Според тях всеки автомобил, който не е преместват в разстояние на три месеца след изтичането на крайния срок за технически преглед, се счита за изоставен. Ако този автомобил не е в движение, тоест е видно, че не е местен от доста време, и е с изтекъл ГТП, то тогава общината търси собственика по номера на регистрация в базата данни на КАТ.

Екипи на Инспектората слагат специален жълт стикер на предното или задното стъкло на колата, на видно място, в което посочват срок за преместване на автомобила. Паралелно с това на собственика се изпраща писмо, в което бива призован или доброволно да премести автомобила, или да декларира в общината какво ще се случи с него /напр. дали ще поднови техническия преглед на колата, или ще я премести в частен имот/.

14 дни след поставянето на стикера колата се репатрира и се оставя на наказателен паркинг за три месеца. Ако собственикът не се яви да я освободи и да плати наказателната такса за паркинга, колата се предава за скрап.

При тази процедура няма значение дали регистрацията на автомобила е софийска, или от друг град или държава. При автомобили без регистрационен номер собственикът бива издирван по номера на рамата, информира БГНЕС.

На собственика на изоставен автомобил може да бъде наложена и глоба в размер до 1000 лева, като в нея не се включва таксата за наказателен паркинг. Всички тези такси имат дълга давност, което означава, че дълго след като автомобилът вече не съществува под същата форма, собственикът му ще дължи пари за него. Статистиката на Столичната община сочи, че най-много излезли от употреба автомобили има в районите „Кремиковци“, „Красно село“, „Младост“ и "Люлин“. 

Снимки: БГНЕС

fallback
Още от България
fallback