Първо предупреждение към бъдещата власт, който и да участва в нея - полицаи и служители в затворите са готови да протестират, ако не получат обещаното повишаване на заплатите им. Те се опасяват, че увеличението ще отпадне от бюджета за догодина. А различните синдикати в МВР не са единодушни във вижданията си за реформи в полицията.
"Представителите на различни партии дават разнопосочни сигнали за огромна дупка в държавния бюджет от 18 млрд., предлагат се решения, в които се говори за замразяване на заплати", уточни Илия Кузманов от Синдикалната формация на служителите в МВР.
Полицейските синдикати припомнят законодателни решения за увеличение на заплатите им от 2025 г.
"В момента един започващ полицай без трудов стаж започва със 1466 лв. заплата. По новите изменения този служител би трябвало да взима 2300 лв. стартова заплата, а инспекторите, които завършват академията - от 2760 лв. заплата", заяви Добромир Добрев от Централен полицейски синдикат към МВР.
"Към момента минималната заплата е 1466 лв. При тази заплата, да разчиташ за качество на работата и привлекателност на професията, не може да се говори", на мнение е Кузманов.
Близо 90% от служителите на МВР не работят на терен
Преди месец обаче изследване на Института за пазарна икономика показа, че България е сред водещите страни в Европа по процент от брутния вътрешен продукт, заделен за полицията. Експертите установиха също, че близо 90% от служителите на МВР не работят на терен. Синдикатите оспорват изводите, но и различните им структури се разминават във вижданията си за реформи в силовото ведомство.
"Трябва да има дигитализация на работните процеси в МВР. Пенсионираните служители на МВР, които са още на служебно или трудово отношение в МВР, към момента са малко под 7000 души. Това са хора, които са получили пенсия, получават обезщетение за старост от НОИ, законът ги пази и директорите не могат да прекратят служебното правоотношение", обясни Добрев.
"Резон в това да се свива администрацията няма, тъй като типичната администрация при нас вече няколко пъти е намаляване и вече е в рамките на нормалното, дори до известна степен не стига. Може да се говори за реформи и оптимизации, но този разговор може да се състои само при редовно правителство", посочи Кузманов.
До този петък синдикатите очакват реакция и интерес от партиите по въпроса за заплатите, а до края на ноември - удовлетворяващо решение. В противен случай излизат на улицата.
Вижте повече в репортажа на Теодор Лазаров.