Все повече потребители прибягват до тегленето на бързи кредити.
"Сумата се одобрява в рамките на минути и на час. Става дума за малки суми, които не са от интерес на банките. Това е ниша, която има своето място и в нея има коректни кредитори. Хората, които прибягват към тази услуга обаче е добре да проверяват от кого вземат кредит", посочи финансовият консултант Иван Стойков.
Той обясни, че в БНБ има публичен регистър и всички институции, вписани в него, могат да бъдат проверени.
"В омагьосан кръг попадаме в момента, в който, за да покрием предходен кредит, се изисква теглене на нов, като така се стига до дългова спирала", коментира експертът.
Според него хората, които се поддават на случайни "оферти", са притиснати, имат спешна нужда от пари и не обръщат внимание на детайла кой им предлага услугата.
"Те просто имат нужда от незабавно финансиране, всичко останало остава на заден план", добави той пред БНР.
Затова Стойков съветва домакинството първо да прецени бюджета си, кои са най-големите пера в него, достатъчно ли са доходите за покриване на разходите, къде биха могли да се направят ограничения или пък изцяло да се орежат разходи и едва тогава да се обмисли има ли нужда от кредит.
"Около 3% са необслужваните кредити в цялата банкова система. При бързите кредити този процент може да е по-висок. Пазарът на бързи кредити расте с доста добри темпове, което най-вероятно означава, че тези кредити се обслужват достатъчно редовно", изтъкна Стойков.
Снимка: Pexels