fallback

Доц. Ангел Кунчев: Самолечението с антибиотици е неприемливо и вредно

Специалистът призовава да се обърнем към лекар при проблем

17.10.2024 | 08:45 Автор: Толя Стоянова

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обясни, че всяко самолечение с антибиотици е абсолютно неприемливо и в повечето случаи вреди, отколкото помага.

"Човек може и нормални количества да пие, но ако те се пият без да знаем срещу какво са насочени, без да сме направили антибиограма, без да сме сигурни, че съответният бактерии е чувствителен към тези антибиотици, то ще е излишно", уточни той.

Доц. Кунчев посочи, че има и много други частни случаи.

"Започваме 10-дневен антибиотичен курс, почувстваме се на третия ден по-добре и спираме антибиотика – ето това е идеалният случай, в който ние създаваме условия в нашето тяло тези бактерии да изградят резистентност", заяви той и даде пример за създаване на такива условия като това да пием антибиотик, който сме намерили вкъщи, без да сме ходили на лекар или до аптека.

Главният държавен здравен инспектор поясни пред БГНЕС, че случаите, в които антибиотици могат да се използват неточно и неправилно, са много, но всички те водят до едно, а именно изграждане на нечувствителност към всички видове антибиотици.

На въпроса грешно ли е, когато един пациент каже на личния си лекар, че иска антибиотик, за да се възстанови по-бързо, за да може да продължи да изпълнява ежедневните си задължения, доц. Кунчев отговори, че не е грешно, защото всеки иска да се излекува по-бързо и в много случаи антибиотиците дават такава възможност. Само че след като сме се доверили на лекаря и разчитаме на неговите знания и опит, е негова работа да прецени дали това е така и какъв антибиотик да даде, каква доза и с каква продължителност.

В някои случаи антибиотиците са задължителни

Попитан какво би препоръчал той извън антибиотичното лечение, главният държавен здравен инспектор каза, че има момент, в който е задължително да бъдат включени антибиотици – при усложнения, при продължаващи оплаквания, при задълбочаване на кашлицата, когато тя стане влажна, отхрачваща, в случаите, когато става въпрос най-често за усложнения на една инфекция, с която в този сезон се среща почти всеки човек.

"Лекарят е този, който трябва да прецени и да предпише вида на антибиотика, дозировката и курса на лечение", подчерта доц. Кунчев.

Вариантите на Ковид-19 са широко разпространени

Най-често боледуваме от новите варианти на Ковид-19, които продължават да са широко разпространени, но не предизвикват толкова тежки заболявания.

"Към момента грип в България няма. Тези една-две вълни – особено преди седмица-две имаше доста хора, които видимо имат някакви оплаквания на горните дихателни пътища – кихане, кашляне, сълзотечение, болки в гърлото, отпуснатост, температура, в поне половината от случаите ставаше въпрос наистина за Ковид“, каза той.

Срещат се и нормалните за сезона риновируси и синцитиални вируси.

"Но действително новите варианти на Ковид продължават да са широко разпространени, но за щастие не предизвикват толкова тежки заболявания", добави главният държавен здравен инспектор.

По симптомите надали ще разпознаем Ковид, но основно те са свързани с отпадналост, температура, болки в мускули и стави, главоболие.

"От страна на гърлото всички прояви, които се знаят – и болки, и дразнене, и кихане, и кашлица. Кашлицата беше доста характерна, защото така се задържаше до седмица-две, три понякога – трудно лечима, суха, дразнеща", обърна внимание доц. Кунчев.

За хората, особено онези, които са част от някоя от рисковите групи, той препоръча ваксинация.

"Това все пак е нещо, което ви осигурява, ако не тотално избягване на заболяването, то поне липса на сериозни усложнения", заяви главният държавен здравен инспектор.

Ще гласувате ли на предстоящите избори на 27 октомври?

Категорично "да".
Категорично "не".
Колебая се, още не съм решил/а.
От години не гласувам, не се интересувам от политика.
Общо 1773 гласа

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от България
fallback