Необходими са 1,2 млрд. лв. за ремонт на напоителните канали, които са основна част от решението на проблема с безводието за много от населените места в страната. Данните са от Министерството на земеделието и бяха оповестени от кмета на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на Националното сдружение на общините.
"Много от населените места в страната, които са на местни водоизточници, биха излезли от водните режими, ако ги имаше напоителните канали, но те са напълно разрушени, а могат да бъдат решението на проблема с безводието", коментира Панов.
"Няма откъде да дойде вода"
Той обясни, че 50% от водата идва от дъждовете, а "50% навремето е идвала от тези напоителни канали, които са поливали земеделските култури".
"От Павликени до Велико Търново тези канали са над 30 км и са разрушени. Тези 50% в момента ги няма под земята и няма как да няма режим в населеното място. Вода няма откъде да дойде, след като е сухо лятото", добави той.
В област Велико Търново над 20 са населените места с драстичен воден режим. Половината от тях са в община Павликени, където водата по напоителните канали е единственото решение за повишаване нивата на дренажите на подземните местни водоизточници, но каналите са разрушени, предаде БНР. Темата с безводието ще бъде една от основните на следващата среща на общините.
Ще гласувате ли на предстоящите избори на 27 октомври?
Снимка: Pexels