Нашествие на гигантски водни дървеници в няколко града у нас

Ухапаните могат да получават сърбеж, лека болка и зачервяване

15.10.2024 | 09:07 Редактор:
Ужилването на водоплавката е много болезнено за човека, но не е смъртоносно.
Ужилването на водоплавката е много болезнено за човека, но не е смъртоносно.

Нашествие на гигантски хищни водни дървеници, известни още като Нилски водоплавки, изплаши хората в парковете на Пловдив, Бургас, Пазарджик, Хасково, Стара Загора, Димитровград, Свиленград и Първомай. Буболечката се забелязва най-вече по поречието на река Марица в този период - излиза от водата и лесно може да бъде видяна по зелените площи на градски паркове и градинки.

Свръхпопулацията мнозина си обясняват с твърде горещото, досущ тропическо лято тази година. Буболечката не бива да се пипа с голи ръце.

Ужилването на водоплавката е много болезнено за човека

"Хапят ужасно, пазете се, пазете си децата, цял месец имах подутина, болеше и пареше", сподели пред "Труд" Георги Радославов от града под тепетата.

Lethocerus patruelis, сем. Belostomatidae, е най-едрото водно насекомо и най-едрата европейска буболечка. Храни се с попови лъжички, малки риби, жаби, червеи и дори себеподобни. Убива жертвите си, като ги пробожда с дългия си хобот, през който инжектира парализираща слюнка. След като секретът парализира жертвата и разгради вътрешностите ѝ, дървеницата буквално я изсмуква.

Ужилването на водоплавката е много болезнено за човека, но не е смъртоносно, казват ентомолозите. Тъй като насекомото обитава предимно замърсени водоеми, препоръчва се при ужилване да се постави ваксина против тетанус. Експертите съветват буболечката да не се пипа с голи ръце, тъй като атакува с убождане, когато се почувства застрашена.

Видът се среща по нашите ширини от хилядолетия насам

Зоолози и ентомолози са категорични обаче, че Нилската водоплавка не обитава водите на река Нил, нито може да бъде забелязана в Африка. Учените дори избягват да ги наричат с това име. Видът се среща по нашите ширини от хилядолетия насам и е типичен за Южна Европа. Специалистите казват, че има две основни причини да виждаме с очите си огромните водни дървеници повече от преди. Една от тях е мобилните устройства, интернет и социалните мрежи, чрез които информацията достига до повече хора. Вторият фактор е, че по това време на годината тварите летят нощем и лесно се дезориентират от големия брой осветителни тела в градската среда, заради което все по-често осъмват на сушата.

"Твърде вероятно е в състава на слюнката на т. нар. водоплавки да се съдържа хистамин и други подобни субстанции. Затова ухапаните могат да получават сърбеж, лека болка и зачервяване. На този етап няма регистрирани случаи на тежки алергични реакции. Те включват сериозни симптоми като задушаване, подуване, световъртеж, замаяност, гадене. Най-често при алергичен пристъп лекарите прилагаме противоалергични лекарствени препарати под формата на инжекции или таблетки, според сериозността на състоянието на пострадалия. При подобна симптоматика трябва да се потърси медицинска помощ, самолечението в тези ситуации е изключено", заяви специалистът по вътрешни болести и алерголог проф. Мария Стаевска.

Ще гласувате ли на предстоящите избори на 27 октомври?

Категорично "да".
63%
Категорично "не".
22%
Колебая се, още не съм решил/а.
10%
От години не гласувам, не се интересувам от политика.
5%
Общо 2174 гласа

Снимка: Todd Delev/Facebook