Близо 90% от децата у нас са със завършен цикъл на ваксинация срещу полиомиелит за миналата година. Това сочат данни на Министерството на здравеопазването. На този фон - преди седмица 10-годишно дете от Кърджали беше прието в болница заради остра вяла парализа вследствие на незавършена ваксинация.
Комбинираната ваксина срещу полиомиелит е част от задължителния календар с имунизации. Въпреки това, последният регистриран случай на заболяването у нас е пред 22 години, показват данни на МЗ. В Инфекциозната болница в София отдавна не са срещали случай на дете с проблем заради пропусната ваксина.
"В България се използва инактивирана ваксина срещу полиомиелит, която се прилага на 5 приема – на втори, четвърти месец. След това реимунизациите продължават на 16-ия месец и на шестата година. Това са 5 приема и всичко това е включено в задължителния имунизационен календар, и не бива да бъдат пропускани тези дози", каза изпълнителният директор на СБАЛИПБ "Проф. Иван Киров" д-р Тома Томов.
Кое е характерно за полиомиелита?
Макар и единичен, случаят на 10-годишното дете в Кърджали се оказа свързан с незавършената ваксинация.
"При завършена имунизация на детето, то вероятността да се стигне въобще до боледуване е под процент. Това, което е характерно за полимиелите, са остри вяли парализи, които се наблюдават сутрин. Така наречените сутрешни парези", поясни инфекционестът в СБАЛИПБ "Проф. Иван Киров" д-р Трифон Вълков.
А родителите, които избират да ваксинират децата си, преобладават.
"Анна ми е второто дете и вярвам в ползата от задължителните ваксини. Ние дори препоръчани и от доктора допълнителни слагаме, и за хепатит и за варицела", коментира Аглая Иванова.
"С години не сме виждали такива заболявания като дифтерия, полиомиелит, тетанус, които благодарение на тази имунизация с десетилетия не са наблюдавани", допълни д-р Вълков.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.