На днешния ден,14 октомври, Българската православна църква почита паметта на преподобната Петка-Параскева Търновска. Празникът е известен сред народа като Петковден.
Преподобната Петка, наречена още Българска, е родена в град Епиват на Мраморно море през XI в. Води благочестив живот, а след кончината ѝ нейните мощи, които притежават целителна сила, се превръщат в символ на борбата за съхраняване на християнската култура от ислямската асимилация. Цар Иван Асен II ги пренася в Търново, където се пазят до превземането му. След дълги странствания мощите намират покой в румънския град Яш, където са и досега.
Традиции и обичаи
На този ден в някои райони на страната се спазва обичая "полазване" - следи се какъв човек ще премине първи прага на дома ни. Ако този човек е добър, усмихнат, с късмет в живота - такава ще бъде и новата година за нас.
Според народните вярвания Света Петка е покровител на семейството, плодородието, раждането. На този ден се приготвят обредни хлябове, курбан чорба, гозби с овнешко месо, гозби с праз лук. На трапезата се слага и вино.
Има вярвания, че на този ден не трябва да се вдигат скандали, нито пък трябва да се прекалява със забавлението, за да не се стигне до скръб и тъга. Не е добре да се поставя начало на нови неща, защото може да не доведат до очаквания резултат. Хората, които още не са открили любовта, не трябва да мият и сресват косата си, защото рискуват да останат още година сами.
Имен ден празнуват Петка, Параскева, Парашкева, Петко, Петкана, Пенка и техните производни!
Четете повече в az-jenata.bg
Ще гласувате ли на предстоящите избори на 27 октомври?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)