Доходите на българите се повишават, а спестяванията в банките растат. На този фон обаче идва и статистиката, че изключително малък процент от хората у нас инвестират. Все още има и широко непознаване на инструментите за инвестиция.
"Финансовият wellbeing е състояние, с което човек може да посреща своите нужди, без да се притеснява за своето финансово състояние за в бъдеще, т.е. да може да прави правилни избори", обясни финансовият и пазарен експерт, както и директор "Връзки с инвеститорите" и член на СД на "ЕЛАНА Фонд Мениджмънт" Николай Павлов по време на дискусията "Бъдещето: Работодатели и кариера" - мултиплатформен проект на телевизия Bulgaria ON AIR.
Високата инфлация изяжда спестяванията на хората
"Това е една от причините да наблюдаваме доста сериозен интерес през последната година и половина към подобен вид програми. Социалните програми, които се предлагат от работодателите, имат за цел да променят някакъв социален аспект, да допълнят житейски практики, които да подпомогнат производството и да насърчат младите хора да спестяват. Възможностите са неограничени", коментира Павлов.
По думите на експерта, най-разпознати в България са основно застраховките и пенсионното осигуряване.
"Все по-често млади хора имат интерес към обучения. Ние винаги подхождаме с разбиране и водим обучение на тема финансова култура, познания. За финансов wellbeing се заговори през 2008-2009 г. Големите компании пренесоха в България подобен тип практики и политики, благодарение на които и ние създадохме нашите две програми", подчерта Павлов.
Важно е компаниите да разберат характеристиката на всеки отделен служител, изтъкна той.
Гледайте целия разговор във видеото.