fallback

Прокуратурата разследва смъртта на доносено бебе в корема на майка му

Наблюдаващият лекар връщал бременна жена у дома, защото плодът трябвало да наддаде

26.09.2024 | 19:42 Автор: Елеонора Танева

Случай на лекарска небрежност в частна гинекологична болница САГБАЛ "ЕВА", довела до смъртта на бебе в утробата на майка си, разследва Окръжната прокуратура в Сливен. Образувано е досъдебно производство. 

За случая съобщиха адвокатите на 31-годишната родилка. Жената е била с четвърта бременност, а детето доносено. Според единия от адвокатите на родилката, Любомир Кючуков, жената е връщана няколко пъти от наблюдаващия лекар, с мотива, че бебето трябва да нарасне преди да се роди и за това предписва инжекция. 

Терминът на родилката е бил в края на август, а прегледите се проточват до 16 септември, когато приемат жената по спешност в болницата, където по-късно се установява, че плодът е мъртъв.

Втори преглед потвърждава, че бебето няма жизнени показатели. Жената е поискала среща с наблюдаващия лекар д-р Джихад Ал Али, но той отказал с мотива, че това е извън работното му време. 

След този отказ жената е била оставена в болницата за специализирано лечение да престои там с мъртвото дете в корема. Това нанася една тежка психологическа травма. На следващия ден – 17 септември, се извършва секцио в 10:00 часа сутринта от д-р Марчева, която е изродила или извадила по този начин мъртвородено дете.

Главният лекар на болницата д-р Марияна Марчева, която извършва секциото, коментира състоянието на плода и евентуалните причини за смъртта:

"Това дете е починало от вътреутробна инфекция. Аутопсията ще покаже. Нямаше нито увита пъпна връв, нито отлепена плацента, не беше преносено. Видима причина нямаше, освен това, че водите бяха гъсти, с вид на инфектирани води", обясни адвокат Любомир Кючуков пред БНР.

Неясни причини за смъртта на нероденото дете

Протоколът от аутопсията не е предаден от съдебния лекар и причините за смъртта остават неясни. До момента има издадена експертиза от болницата, но в нея не фигурира името на наблюдаващия лекар.

"Там са записани имената на други лекари, които всъщност не са я наблюдавали и не са лекували нашата клиентка, Според мен това също са притеснителни индикации, че е възможно по някакъв начин да се прави опит да се изопачат фактите и обстоятелствата около този случай", подчерта юристът.

По случая се самосезира и Изпълнителната агенция "Медицински надзор“, назначена е  проверка.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

fallback
Още от България
fallback