Пактът за бъдещето е факт, въпреки опита на Русия и още няколко държави с процедурни хватки да го торпилират. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев в Ню Йорк, където участва в Срещата на върха за бъдещето.
Форумът е основното събитие през т.нар. Седмица на високо равнище на ООН, в която участват държавните и правителствени ръководители от цял свят. Премиерът посочи, че опитът в ключовия документ да бъде вкаран допълнителен текст за т. нар. суверенност, е срещнал внушителния отпор на 143 държави и едва 7 са подкрепили.
Мирът и сигурността са застрашени
Министър-председателят изтъкна също значението на двата анекса към Пакта за бъдещето – Декларацията за бъдещите поколения и Глобалния цифров договор.
"В тях се отделя специално внимание на създаването на възможности за благоденствие на младите хора и на използването на потенциала на дигиталните технологии за целите на мира и развитието. Най-важното е да осигурим добро бъдеще за следващите поколения на базата на мира и сигурността", изтъкна Главчев.
Според премиера обаче е важно колкото може повече държави да се обединят, защото мирът и сигурността в момента са сериозно застрашени.
"Много се промени средата в този аспект", добави министър-председателят.
Премиерът Главчев поздрави българските граждани по случай Деня на независимостта и отправи послание за свобода, независимост и обединение.
"Смятам, че и политиците трябва да работят в тази посока", заяви още министър-председателят.
"Трябва да модернизираме и подмладим Организацията на обединените нации, за да гарантираме, че тя остава актуална и способна да отговаря на предизвикателствата на 21-ви век. Това включва и реформиране на Съвета за сигурност, за да отразява по-добре текущата глобална реалност. България е за насърчаването на международното сътрудничество и на съвместната работа за постигане на нашите общи цели. Нека се обединим около сътрудничеството и да действаме решително. Нека не разочароваме младите и бъдещите поколения", подчерта Главчев по време на Срещата на върха за бъдещето в Ню Йорк.
Премиерът Главчев специално акцентира върху амбициозния Пакт за бъдещето, който въплъщава почти 80 години многостранен и национален опит, имащ за цел по-безопасен, по-устойчив и по-справедлив свят.
"В основата на тези усилия е върховенството на закона, което е от съществено значение за спазването на международните норми, справедливостта и насърчаването на глобалното сътрудничество", посочи Главчев и изтъкна още значението на спазването на човешките права.
Новите технологии
Въздействието на новите технологии също беше във фокуса на изказването на българския министър-председател.
"Даваме си сметка за предизвикателствата на цифровото неравенство и се застъпваме за увеличаване на инвестициите в дигитални умения и за бърза адаптация към технологичните промени", отбеляза Главчев.
Премиерът заяви подкрепа за Глобалния цифров договор, който се стреми към ориентирано към човека, базирано на правата цифрово бъдеще, което използва изкуствения интелект за постигане на напредък и гарантиране на информационния интегритет.
"Трябва да включим възгледите и интересите на младите хора в нашите политики, като активно се вслушваме в тях". Подкрепяме специалната Декларация за бъдещите поколения, следваме Националната стратегия за младежта, за да ангажираме и овластим младежите в оформянето на бъдещето както в Европа, така и в световен мащаб", заяви той.
Премиерът Димитър Главчев сърдечно благодари на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за организирането на Срещата на върха за бъдещето. Според министър-председателя настоящата инициатива е от огромно значение предвид сложни проблеми като агресията на Русия срещу Украйна, конфликти в Близкия изток, Африка и други части на света, отдалечаващото се постигане на целите за устойчиво развитие, климатичната криза и продължаващи неравенства.
Снимка: Министерски съвет