Пресъхва язовир "Цонево", който е единствената алтернатива за варненци при воден режим

При почти нулев приток при дневен разход от 1,319 м3 в секунда

22.09.2024 | 10:35 Редактор:
Язовирът се ползва основно за промишлени нужди и за напояване на земеделски земи.
Язовирът се ползва основно за промишлени нужди и за напояване на земеделски земи.

Данни на Министерството на околната среда и водите от ежедневния бюлетин на ведомството за състоянието на водите у нас показва, че най-големият варненски язовир "Цонево" пресъхва.. Водоемът е изграден на река Луда Камчия, в Източна Стара планина, област Варна. Намира се югозападно от село Цонево, в експлоатация е от 1974 г. Използва се за промишлено водоснабдяване и напояване.

От пълноводният преди 5-6 години язовир днес не е останало почти нищо.

Общия обем (в милиони кубически метра) на язовира е 330 000, санитарния обем – 21 000. И ако през юли във водоема е имало близо 122 млн. м3 вода, то през август тя спада на 112 895 млн. м3, то днес вече нивото му е спаднало на под 109 млн. м3.

Справката на МОСВ сочи още, че през юли язовирът е бил пълен на 37% от обема си, на 26 август нивото спада до 34,14%, и към 20 септември то е спаднало до 33.15%.

За критично ниво на този язовир се счита спадането на обема вода до 18% от общия му обем.

Притокът на язовира вече месеци наред е почти нулев, докато дневният му разход е около 1,319 м3 в секунда.

Язовирът се ползва основно за промишлени нужди и за напояване на земеделски земи. Водоемът е резервен вариант за захранване на Варна с питейна вода в случай на воден режим. Всеки месец вода от язовира се подава и към химическите заводи в Девня за осигуряване на производствения процес.

Ръкавът на язовир "Цонево" до село Аспарухово е почти пресъхнал. Вече се вижда изцяло потопеният преди повече от 30 години стар мост, пише БГНЕС.

На брега на язовира, по протежението на река "Луда Камчия", в община Дългопол, се намира един от най-впечатляващите скални комплекси в България, наречен не случайно Чудните скали. Те са и най-голямата туристическа атракция в района.

Снимка: БГНЕС