Как да спечелите "Оскар"

Има една доста проста формула, която да ви донесе наградата за най-добър филм - и Стивън Спийлбърг я знае отлично.

25.02.2012 | 08:53
Как да спечелите

Дългите месеци на спекулации и напрежение най-после ще приключат утре вечер с връчването на 84-ите награди "Оскар". Общо 24 статуетки ще бъдат раздадени в холивудския Kodak Theatre, от които, разбира се, най-интригуваща е съдбата на наградата за най-добър филм.

Но ако историята от последните двайсет години изобщо ни учи на нещо, то е, че тази награда е всъщност твърде предсказуема, пише Даниъл Бетридж в статия за The Independent. Всъщност формулата как да спечелите "Оскар" е не само ясна, но и достатъчно проста.

НАПРАВЕТЕ ГО БИОГРАФИЧЕН. Да кажем, че киноакадемията има слабост към биографични филми, ще е силно подценяване. Нищо не казва "потенциален Оскар" толкова ясно като сгряваща сърцата истинска история, която да показва човешката страна на някоя прочута обществена фигура. Няма значение дали става дума за монарси ("Последният император", "Елизабет", "Речта на краля"), спортни звезди ("Роки", "Огнените колесници", "Момиче за милион долара") или политици ("Цялото кралско войнство", "Фрост/Никсън"). Разбира се, тази логика подсказва, че тазгодишните "Желязната лейди" (за Маргарет Тачър) и "Джей Едгар" (за създателя на ФБР Хувър) би трябвало да са сред номинираните - а те не са. Но присъствието на спортната драма Moneyball показва, че академията наистина има място в сърцето си за истинските истории.

ЗАЛОЖЕТЕ НА МЪЖА. Мерил Стрийп държи абсолютния рекорд за най-много номинации - тазгодишната за "Желязната лейди" е нейна 17-а. Освен това тя има три участия в ленти, избирани за най-добър филм. Но тя е по-скоро изключение. От 126 актьори, участвали в два и повече печеливши филми, само 10% са жени. Което означава, че сега можем да зачеркнем изцяло женския "Помощта" (The Help) от списъка с фаворитите и да заложим на Extremely Loud And Incredibly Close и на "Потомците" (The Descendants), които в лицата на Том Хенкс и Джордж Клуни притежават двама от най-големите любимци на акамедията.

ВЗЕМЕТЕ ПРОЧУТ РЕЖИСЬОР - СЪЩО МЪЖ. Дамите-режисьори по правило отстъстват от списъците на наградените, с малкото изключение на Катрин Бигълоу (The Hurt Locker). Ако съдим по предишните носители на званието "най-добър филм", за целта е нужно човекът зад камерата да е поне толкова прочут, колкото и лицата пред нея. По тази логика крачка напред за Александър Пейн ("Потомците"), Мартин Скорсезе ("Хюго") и Стивън Спийлбърг ("Боен кон").

ПРОУЧЕТЕ ПУБЛИКАТА СИ. Точният списък на членовете на Академията (общо 5765 души), които ще гласуват тази година, се пази в тайна. Но едно скорошно проучване на Los Angeles Times показа, че те далеч не са толкова пъстра група като широката публика, която уж представляват. 94% от тях са от бялата раса, 77% са мъже, а средната им възраст е 62 години. Това вероятно обяснява защо най-касовите филми рядко имат успех на Оскарите.

МЪЛЧАНИЕТО НЕ Е ЗЛАТО. "Артистът", това обяснение в любов към нямото кино на френския режисьор Мишел Хазанавичус, спечели одобрението на критиката. Подкрепен от Харви Уайнстийн, всепризнатия майстор в тъмното изкуство да се харесва на Академията, този филм е сред фаворитите - всъщност главният фаворит - за наградата. Но истината е, че за 83 години само веднъж ням филм е печелил "Оскар" - Wings през 1927-28. Дори "Светлините на големия град" на Чарли Чаплин - един от най-забелижителните шедьоври в историята на киното въобще - не успя да вземе наградата.

КРАТКО ЗАГЛАВИЕ! 61 от 83-те носители на "най-добър филм" са били със заглавие от три думи или по-малко. В последните години само две ленти с по-дълги имена са пробивали блокадата - No Country For Old Men на братя Коен и The Lord Of The Rings: The Return Of The King на Питър Джаксън. Което е добра новина за "Помощта", "Потомците" и "Боен кон", но не чак толкова - за Extremely Loud And Incredibly Close и The Tree Of Life на Терънс Малик.

НАПРАВЕТЕ ГО ДЪЛЪГ. Само пет от последните 30 победители са успявали да се вместят под 2 часа дължина. Това не говори добре за "Полунощ в Париж" на Уди Алън, който с 94-те си минути е най-краткият от сегашните претенденти. По-добре изглеждат Moneyball (133 минути), "Помощта" (146 минути) и The Tree Of Life (139 минути). Но едни гърди напред е "Боен кон" на Спийлбърг, който с времетраене от 147 минути е всъщност само с 60 секунди по-къс от средната дължина на победителите в последните три десетилетия.

НЕ СЕ СМЕЙТЕ. Макар комичният жанр да има над 60 номинации, само шепа негови представители са печелили - девет, за да бъдем точни. Дори брилянтният Dr Strangelove на Стенли Кубрик не успя да се класира. Последната комедия, тържествувала с "Оскар", е "Влюбеният Шекспир", отпреди цели 13 години. Още лоши новини за "Полунощ в Париж", както и за комичната драма "Потомците".

НАЕМЕТЕ БРИТАНЦИ. В очите на членовете на Академията британското присъствие в даден филм е като запазена марка за качество. Цели 53% от печелившите филми са или режисирани от британци, или с британски актьори в главните роли. Това е коз за "Боен кон", сниман в английското графство Девън, и за "Хюго" с многото му британски актьори.

ОТИДЕТЕ НА ВОЙНА. Войната е добра за Оскарите, както свидетелстват 41 от общо 83 победители до момента. Другото, което помага, е участието на животни - като Ъги в "Артистът" или Джоуи в "Боен кон".

ИСТОРИЧЕСКА ДРАМА. Академията много си пада по пренасянето в отминали епохи. Над половината от 83-те най-добри филма досега са исторически драми (20 от последните 30 победители). Тази година едва ли ще е по-различна, ако се съди по номинациите на "Помощта", "Боен кон" и "Артистът".

И "ОСКАР" ПЕЧЕЛИ... Ако обобщим, пише Даниъл Бетридж, тазгодишният носител на наградата ще е най-вероятно филм, посветен на миналото, чието действие се развива във Великобритания по време на война. Това действие трябва да включва някакво животно или поне малко дете. Лентата ще разказва повдигаща морала история, която някой прочут режисьор категорично ще откаже да съкрати до по-малко от два часа и 27 минути. Букмейкърите приемат залози най-вече за "Артистът", но може би няма да е лошо Стивън Спийлбърг отсега да разчисти малко място в шкафчето си - просто за всеки случай.