Първата у нас систематизирана брайлова граматика на английски език е вече факт. Целта на помагалото за незрящи е да повиши трудовата им квалификация, за да могат по-лесно да се реализират.
По образование юрист, а по призвание пътешественик. Така се определя Елена Караманска, която от раждането си е незряща. На 14 г. започва да учи английски в специализирано училище.
"Езикът се развива с бързо темпо и това, което има като материали, е крайно недостатъчно и те не са свързани с подготовка за сертификати. Те са за основно изучаване на езика", каза Елена.
Системата за обучение по английски език за незрящи не е осъвременявана от 20 години.
"Тя е за по-ниските нива. Това означава, че слепите ученици стигат до едно ниво, което е добро и после развитието им спира", поясни преподавателят по английски език Анелия Младенова.
Материалите за незрящи са крайно недостатъчни
Това е и причината много от тях да не могат да положат изпити за по-високо ниво.
"Стотици зрящи и само един незрящ и си дадох сметка, че няма как да се явят, да бъдат форматирани, да бъдат подготвени за изпитите в Кеймбридж", коментира Младенова.
"Брайлът и достъпните материали са само един аспект, който е много важен, защото засяга и основното образование, и подготовката за живота", обясни членът на читалището за слепи "Луи Брайл" Хюсеин Исмаил.
А от днес освен с граматика, на брайл са адаптирани и две литературни произведения.
Вижте повече в репортажа на Антония Яворова.