Как да разберем дали сме заразени с маймунска шарка?

Първият признак е появата на характерен обрив по кожата

23.08.2024 | 09:52 Редактор:
Маймунската шарка се превръща във все по-голяма заплаха.
Маймунската шарка се превръща във все по-голяма заплаха.

Маймунската шарка не може да бъде установен само по симптомите на инфекцията, която причинява. Необходимо е лабораторно изследване, за да се потвърди диагнозата и да се гарантира, че се касае за маймунска шарка, а не някакво друго заболяване.

Кръвни тестове и други лабораторни тестове се използват, за да се изключат заболявания, които изглеждат подобни на маймунска шарка (такива като варицела или сифилис).

Първият признак, служещ за разпознаване на маймунска шарка, е появата на характерен обрив по кожата, подобен на мехур. Въпреки че обривите могат да варират по вид, има някои признаци, които трябва да бъдат взети под внимание.

Следете за тези признаци

  • Разпространение на обрива. Обикновено обривът започва от лицето, преди да премине към торса и след това към крайниците (дланите на ръцете и стъпалата);
  • Сексуална експозиция. Ако вирусът е бил предаден чрез сексуален контакт, обривът може да започне от слабините, гениталиите или ануса, като обривът може или да остане там, или да се разпространи в други части на тялото (като ръцете, туловището, краката и лицето);
  • Брой обриви. Обривът може да включва само една или две подобни на пъпки подутини или до 200 или повече подутини;
  • Поява на обрива. Подутините бързо прерастват в твърди, мехури, пълни с бистра течност и след това с гной. Тези пълни с гной подутини в крайна сметка се пукат и образуват струпеи;
  • Болка и сърбеж. Подутините могат да бъдат изключително болезнени, докато не се спукат, след което раните са повече сърбящи, отколкото болезнени, щом започнат да заздравяват.

Някои нарушения наподобяват маймунска шарка. Поради тази причина се назначават други изследвани на кръв, тъкани (биопсия) или урина, за да бъдат изключени състояния с подобни характеристики. Това се нарича диференциална диагноза.

Четете повече в puls.bg

Снимка: БГНЕС