Инфлацията в България продължава да пада. Това сочат данните на НСИ. 2,4% е годишната инфлация за юли, което е с над 6% по-ниско спрямо същия месец миналата година.
Намаление е регистрирано при облеклата и сектор "Съобщения". Спрямо юни, този месец бележи по-скъпи продукти и услуги в редица сектори.
Най-високо е поскъпването в "Развлечения и култура" с близо 9 на сто, следват "Ресторанти и хотели", "Транспорт", "Здравеопазване" и "Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива".
Поскъпване има и при хранителните стоки, като най-осезаемо то е при сезонните зеленчуци, кафе и млечни продукти.
Клиентите си позволяват само най-основни неща
В общинския пазар във Враца продукцията си са изложили десетки местни производители. Цените там не са променяни въпреки, че от година на година става все по-трудно отглеждането на зеленчуци.
"Предвид метеорологичните условия и други работи, ние повечето пъти сме на загуба. Имаме продукция. За разлика от миналата година бяхме много зле, тази сме що-годе по-добре. Цените на доматите са на 2,50, на 3-4 лева. Имам и на 6 лева, но това е друго качество домат", заяви производителят от Враца Силвия Мутакова.
Въпреки различните цени в продукцията, клиентите не спират да купуват.
"Имам ли избор? Взимам само за салата това онова, малко диня и на другия ден го повтарям това упражнение", сподели Асен Шиперков.
Поскъпване има и при яйцата. На този фон - през третото тримесечие на миналата година всеки трети лев в семейния бюджет е бил от пенсии, а доходите на възрастните хора у нас са се увеличили със 120 лева за последните 12 месеца.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR