Лекарите в България получават двойно по-голямо възнаграждение от колегите си в Сърбия. Здравните заведения в Сърбия предлагат ниско заплащане на труда в сравнение с останалите държави от региона.
Трийсетгодишната лекарка Лиляна Станойкович работи в спешното отделение в Белград срещу заплата от около хиляда евро. Колегите ѝ в почти всички съседни страни са с по-високи заплати, понякога двойни.
"Моята заплата е около 120 000 динара, а заради трудов стаж взимаме с 5-6 000 повече от общопрактикуващите лекари в здравните заведения. Тъй като все още живея с родителите си, донякъде мога да се справя, но е много трудно", каза Лиляна Станойкович пред BBC.
В Сърбия общопрактикуващият лекар получава заплата около 900 евро, специалистът - 1100-1200, а медицинските сестри - средно 570 евро, показват данните на Демостат, предаде БГНЕС.
Заплатите в съседни страни
В региона най-много печелят лекарите в Румъния, където специалистите получават 4000 евро, а медицинските сестри - около 1700 евро.
В Словения заплатите на лекарите специалисти са от 2000 до 3000 евро, в Хърватия и Черна гора от 2500 до 2900, в Босна и Херцеговина, Албания и България около 2000, а в Северна Македония около 1500.
Разходи за живот в Сърбия
Да живееш със заплата от хиляда евро, особено в Белград, най-скъпият град в региона, според данни за 2023 г. от уебсайта Numbeo, който предоставя преглед на разходите за живот по света, е допълнително предизвикателство.
"През двете години и половина, в които работя, непрекъснато се говори за някакви увеличения. Струва ми се, че изобщо няма такива, защото заплатата е същата и всичко е поскъпнало", каза Станойкович.
В Сърбия инфлацията е сред най-високите в Европа, а основният двигател са цените на храните.
Снимка: Pexels