Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) приема сигнали на денонощен телефон 0 700 122 99 за нарушение на мерките срещу навлизането на чума по дребните преживни животни в България. На телефона се приемат жалби и сигнали за нерегламентиран внос, придвижвания и продажби на живи животни. В спешен порядък същите ще бъдат проверявани от компетентните власти, с налагане на санкции при установени нарушения.
Това съобщава в писмо до браншовите животновъдни организации и Българския ветеринарен съюз изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински.
Компетентните органи следят за изпълнението на мерките и предприемат всички необходими действия, които целят да предпазят животните от заболяването, но е от изключително значение и всеки стопанин да бъде отговорен.
Д-р Патарински припомня всички мерки, които Агенцията е взела с цел недопускане заболяването чума по дребните преживни животни в България. Той призовава животновъдите за пълно съдействие и ангажираност за спазване на въведените мерки с цел недопускане на заболяването.
"С оглед на усложнената епидемиологична обстановка в Гърция и Румъния съветвам стопаните да не закупуват животни от други страни”, се посочва още в писмото.
Симптоми при чума по дребните преживни животни
Чумата по дребните преживни животни се разпространява през козите и овцете се характеризират с треска, депресия, изтичания от очите и носа, афти в устната кухина. Съветът към животновъдите и да следят всяко животни за съмнителни симптоми.
Препоръчва се да се не дава на животни компрометиран фураж.
Към момента броят на засегнатите овце и кози в съседните страни е над 240 000. Заболяването е изключително опасно за дребните преживни животни и застрашава поголовието им, като може да доведе и до големи икономически загуби.
Снимка: БГНЕС