Общината, независимо дали е голяма или съвсем малка, трябва да финансира изграждането на системата за видео наблюдение, а не МВР, заяви при посещението си в Червен бряг министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, предава БТА.
Темата за видеонаблюдението през последните няколко месеца стана особено важна, подчерта той. При ограничен финансов ресурс на вътрешното министерство, при намаляващ бюджет, при по-малък кадрови състав, е очевидно, че трябва да се намерят някакви алтернативни форми за противодействие на битовата престъпност, добави министърът. Според него темата за видео наблюдението в България не е интересна и не се развива добре, общините не са запознати с нея, с изключение на 10-15 от тях.
Той е убеден, че не е редно МВР да прави системите и да ги финансира, а това е дейност, която трябва да се поеме от общините - от проектирането до след гаранционната поддръжка. МВР трябва само да консултира къде да бъдат камерите и формата за достъп на полицията до системата, отбеляза Вучков. Той посочи Столична община като типичен пример за това как трябва да изглежда една система в голям град, а за по-малка - община Червен бряг.
„За нас като държава и като МВР е важно, че първо по-лесно се разкриват извършителите на престъпления и второ - има много мощен ефект на превенция”, категоричен е министърът.
Той посочи, че където има действащи системи, регистрираната престъпност автоматично се намалява между 30-40 на сто.
В Червен бряг разкриваемостта на криминалната престъпност е нараснала от 39.75 на 49.15 на сто. Камери, които съхраняват запис 30 дни, правят ненужно патрулка да стои денонощно, където минават много превозни средства, смята Вучков.
Системата в община Червен бряг наблюдава два града и 12 села с 42 камери, а в бъдеще ще заработят още 54. Изградена е от общината със 150 000 лв. и с подкрепата на депутата Пламен Тачев. Може да се развие до 256 камери. Центърът за наблюдение е в Районното управление на МВР, който министър Вучков посети.