Стъпка напред към изграждането на Национална детска болница. До края на август структурата на бъдещото лечебно заведение ще бъде предложена за обществено обсъждане. По план върви и разчистването на терена, където ще се строи.
Здравното министерство, Общественият съвет за Националната детска болница и Инвестиционната здравна компания обсъдиха доклада за структурата на лечебното заведение, предложен от Европейската инвестиционна банка.
"Има и такъв тип неща, които не са отразени достатъчно ясно в нашето законодателство, като домашната хоспитализация", заяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева.
Неточности в документа за бъдещата болница
До края на август неточностите трябва да се коригират и документът да се публикува за обществено обсъждане.
"Говори се за изнесена домашна медицина, за дневен стационар. Неща, които частично у нас са познати, другите не са практика у нас. Изискват сложен подход, изискват попълване на нормативна база. Всичко това подлежи на обсъждане", коментира председателят на Обществения съвет за Националната детска болница Иван Литвиненко.
Това, което вече е ясно е, че в болницата няма да има отделения по детска психиатрия и пластично-възстановителна хирургия, каквито и в момента има в "Александровска болница" и в "Пирогов". А през октомври се очаква да бъде готов и функционалният доклад, който включва проектирането и строителството.
"Да бъдат спазвани основните принципи, които ние за първи път видяхме разписани концептуално в този доклад. Да гарантира очовечаване на грижата. Това е понятие, което не сме виждали в българската здравна уредба", посочи представителят на Обществения съвет за Националната детска болница Надежда Цекулова.
Стои проблемът с медицинските кадри
За обезпечаването с кадри на детската болница министерството планира да обучи лекари в 13 специалности.
"От тези 13 специалности само три не са педиатрични. Всички останали 10 са педиатрични. Като започнем от гастроентерология, детска хематология, алергология", поясни директорът на "Здравна инвестиционна компания за детска болница" д-р Влатко Глигоров.
А липсата на сестри се очаква да бъде компенсирана с обявените нови 1000 бройки в медицинските университети. Ще се търсят и начини за осигуряване на добри условия на труд.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.