Парламентът одобри актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Решението, внесено от МС, бе подкрепено от 173 народни представители. Четирима депутати бяха против, а 18 се въздържаха.
НС одобрява актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система като основа за законодателни промени, управленски действия и анализ на конституционната рамка за съдебната власт и смята да продължи повишаването качеството и ефективността на модела на ВСС като постоянно действащ орган, бе записано в крайното решение.
Другите цели са да се засили ролята на инспектората към ВСС за гарантиране на независимостта и отговорността на съдебната власт, да се завишат изискванията към магистратите, които кандидатстват за административни ръководители и да не се допуска членство на магистрати в организации с непубличен характер.
Тези предложения за допълнения бяха направени от Миков като основание БСП да подкрепи решението и бяха приети от вицепремиера Меглена Кунева и от министъра на правосъдието Христо Иванов.
Правосъдният министър заяви, след решението, че ако в рамките на тази година не се направят всички реални стъпки в съдебната система, то вероятно "сме си изгубили времето", предаде БТА.
"Ще бързаме бавно, времеви граници не можем да поставим, защото зависи от политическите сили." - добави той.
По думите му, днешният акт на НС е бил принципна подкрепа и разбиране, че сериозните промени са неизбежни. Министърът уточни, че стратегията няма за цел да решава персонални въпроси като смяната на един магистрат с друг в състава на ВСС, например, а се опитва да постави системните въпроси. Според Христо Иванов, отговорността на настоящите членове на Съвета пред институциите и съсловията, които са ги излъчили, за това как са си свършили работата, е тема, която министърът не може да коментира.
Министър Иванов отрече човек на Реформаторския блок да се готви да оглави ВАС и не пожела да коментира приетата днес от МС управленска програма с мотива, че не може да го направи преди премиера. По думите на правосъдния министър, най-важното нещо оттук нататък в съдебната сфера, което ще бъде и тема на депутатите, е задълбочен дебат по реформиране модела на ВСС и други евентуални конституционни промени.
"Ние ще работим като правителство за това да търсим подкрепа, предстоят разговори с БСП и други политически сили, готови да застанат зад важните реформи." - декларира Иванов.
На второ място той постави измененията в закона за съдебната власт, свързани с кариерното израстване, натовареност, разпределение на кадрите в съдебната система. Пред нас има огромна кошница от проблеми в съдебната власт, които ние трябва да решим, в т.ч. и процесуалните закони след внимателен анализ, обобщи министърът.
Христо Иванов се надява днешното решение на НС да бъде отразено в предстоящия мониторингов доклад на Брюксел, но няма да промени тона му.
"Той е такъв, каквото всеки български гражданин вижда - съдебната система е нереформирана и не работи достатъчно добре, има своите проблеми, и това, че днес е приета една заявка, не променя този факт. Това не е реформата, а стъпка към консолидацията около необходимостта от промени, реформата предстои." - посочи министърът.