На 20 юли Православната църква почита паметта на свети пророк Илия, покровител на светкавиците и гръмотевиците. Денят на свети пророк Илия е сред най-почитаните от българския народ празници. Няма църква в страната, в която да не се отслужва тържествена света литургия.
Много от православните храмове у нас, особено в Югозападна България, носят името на пророк Илия, украсяват се с неговата икона, а християните търсят небесното му покровителство. Вярващите почитат светеца, който е покровител на светкавиците и гръмотевиците и пази реколтата на стопаните от пожари.
Свети Илия носи дъжд и влага, и закриля живота. Заради силата, която притежавал, нашият народ го нарича Илия Гърмодолец, Гърмоломник, Гръмовник. В народните представи той препуска по небето със златна колесница, от която изпраща огнени стрели.
Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви като курбан за Св. Илия. Затова на този ден не се влиза във водата.
В българския народен календар Илинден е най-обичаният летен празник по време на жътва и вършитба.
На този ден възрастните разказват приказки и пеят песни за свети пророк Илия, който кара огнена колесница с шест коня по небето и измолва от Бога за тях здраве и благополучие, хубаво време и плодородие.
На този светъл празник имен ден празнуват Илия, Илияна, Илинда, Илиян, Илин, Искра, Илина, Илинка, Илиан, Илиана, Илко, Илчо, Илка.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR