Откриха опасни химикали в дрехи от най-известните сайтове за онлайн пазаруване

В Европа пристигат месечно по 50 милиона пакета с евтини китайски продукти

12.07.2024 | 23:00 Редактор:
Откриха опасни химикали в дрехи от най-известните сайтове за онлайн пазаруване
Откриха опасни химикали в дрехи от най-известните сайтове за онлайн пазаруване

Българската Асоциация Кръгов Текстил (БАКТ) предупреди, че най-популярните сайтове за онлайн пазаруване Temu и Shein предлагат голямо количество продукти без санитарен контрол. Проверките на властите в Южна Корея са установили високи нива на опасни химикали като олово, перфлуороалкил (PFA) и фталати в тези продукти.

От там настояват за въвеждане на държавни регулации, каквито има в някои държави на ЕС и призовават за реакция министерството на икономиката, министерството на здравеопазването и министерството на финансите.

В Европа пристигат месечно по 50 милиона пакета с евтини китайски дрехи от техните компании, обясняват от БАКТ и цитират данни, че Shein вече контролира 20% от пазара на така наречената "бърза мода".

Според Европейската комисия до 65 на сто от пратките към ЕС са с документално занижена стойност, за да не бъдат обмитявани и Комисията има право да се намеси в случаи, когато чуждестранни субсидии водят до разстройване на вътрешния пазар на Европейския съюз. Общо 1 млрд. пратки са влезли в ЕС през 2022 г., а за 2023 г. увеличението е двойно. Поради инфлацията е Европа прогнозите са, че продажбите на китайски платформи ще нарастват, обясняват от БАКТ, цитирана от "Труд".

От БАКТ са категорични, че търговските практики на големите китайски сайтове за онлайн търговия повдигат въпроси относно съответствието със законодателството на ЕС, особено в областта на защитата на потребителите, безопасността на продуктите, защитата на данните и данъчното законодателство.

Неотдавна от платформата "Ние, потребителите" предупредиха, че български потребители имат съмнения как някои от предлаганите в китайски сайтове като Temu и Shein стоки се срещат и в българските физически и електронни магазини, но на значително по-високи цени.

Снимка: Freepik