fallback

Няма да се санкционират животновъди, които не могат да ползват пасища в Рила и Пирин

МЗХ подкрепи исканията на животновъдите

11.07.2024 | 18:15 Автор: Деси Николова

Ръководството на Министерство на земеделието и храните подкрепя исканията на фермерите относно пашата на животни. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на среща в Министерството с животновъди от Националния синдикат "Защита". В нея участие взеха заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева и министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров.

Заместник-министър Георгиева посочи, че МЗХ е представило нормативната възможност за прилагане на интервенцията "пасторализъм" и в територията на природните паркове. По думите ѝ за животновъдите с поет ангажимент няма да се налагат санкции заради промяна в нормите за паша. 

"Целта ни е да ги защитим максимално в развитието на този казус", уточни тя.

По време на срещата бе отбелязано, че за земеделските стопани е невъзможно за период от 1 година да променят планирането и работата в стопанствата си, да си осигурят нови пасища и да съобразят изключително рестриктивни допълнителни изисквания, които силно увеличават разходите им. Бяха отчетени и особеностите при отглеждане на стадните животни, необходимостта и трудностите при тяхното разделяне на малки стада, допълнителните пастири, липсата на свободни пасища, "прегорялата" паша в равнинните територии през летните месеци и много други аспекти, включително финансови и климатични.

МЗХ припомни, че в хода на процедурата по издаване на Становище по екологична оценка (ЕО) на Стратегическия план по ОПС 2023-2027, изискано на 06.12.2022 г. и издадено от министъра на околната среда и водите през септември 2023 г., посочената мярка е трансформирана от компетентния орган в нови две мерки. Втората изцяло изключва подпомагането на територии над 1800 м.н.в. в три природни парка, както и на същата надморска височина в защитени зони от мрежата "Натура 2000". С така въведената забрана чрез Становището по ЕО допълнително се ограничават възможностите за извеждане и пашуване на животните извън територията на националните паркове, предвид лимитирането на площите, ограниченията за надморска височина и незабавното прилагане без преходен период.

Като основание за налагане на по-строга гъстота в годишните планове за паша през 2024 г. от определените в режимите на плановете за управление на националните паркове е изтъквана една от мерките от Становището по ЕО. Същевременно друга мярка предоставя права на дирекциите на националните паркове, а именно тези дирекции "да имат право да променят нормите за натоварване на конкретни пасища".

Снимка: Министерство на земеделието и храните

fallback
Още от България
fallback