Промяната на цвета на Черно море показва сериозни проблеми

Явлението се дължи на цъфтежа на фитопланктон

03.07.2024 | 14:49 Редактор:
Промяната на цвета на Черно море показва сериозни проблеми
Промяната на цвета на Черно море показва сериозни проблеми

Сателитна снимка на НАСА показа, че Черно море изглежда тюркоазено синьо вместо тъмносиньо, какъвто е обикновено цветът му. Докато в медиите и социалните мрежи изменението в цвета на морето се дискутираше оживено, в научните среди в България тази новина не предизвика особена изненада.

Д-р Радослава Бекова, хидробиолог и ихтиолог в Института по океанология към БАН, обясни, че по-светлият цвят на Черно море се дължи на цъфтежа на фитопланктон. Това са микроводорасли, които не могат да се видят с просто око. Затова от плажа може и да не откриете ясна разлика - такава може да се наблюдава само от значителна височина, например от дрон или сателит.

Изследователката обяснява, че явлението е характерно за Черноморието в средата на лятото, но промените в климата и по-високата температура на водата през зимата водят до все по-ранен цъфтеж всяка година. И макар фитопланктонът да не представлява пряка опасност за човека, появата му е сигнал за някои сериозни проблеми в Черно море.

"Нашето Черноморие има проблем с пречиствателните станции, тъй като те са проектирани за определен брой туристи, но заради бума в строителството този капацитет е надхвърлен. По-скоро това е проблемът, отколкото цветът на морето", казва д-р Бекова и припомня за аварията със спуканата пречиствателната тръба под Варненското езеро, която все още не е поправена, пише DW.

Изследователката отбелязва, че органичните отпадъци в резултат от човешката дейност създават благоприятна среда за популацията на фитопланктона. А това съвсем не е безобидно. Когато фотосинтезира, фитопланктонът черпи кислород от водния слой, в който живеят риби, бентоси и миди. В Черно море богатото на кислород пространство е ограничено до дълбочина от 150 метра, а вследствие на цъфтежа на фитопланктон то става още по-малко, уточни д-р Бекова.

Според изследователката това може да доведе до драстично намаляване на рибната популация в морето.

Снимка: архив, БГНЕС


1
0 rate up comment rate down comment 0
Анонимен
преди 5 месеца