Защо цената на труда в България е ниска и кое ни пречи да влезем в компанията на богатите?

Д-р Димитър Събев и д-р Теодора Пенева от БАН посочиха причините

09.06.2024 | 09:48 Редактор:

В специалното ни студио "Изборите днес" разговаряхме с д-р Димитър Събев и д-р Теодора Пенева от Института за икономически изследвания към БАН. Двамата коментираха икономическите измерители в страната ни и стандарта ни на живот.

"Дълго време беше подценяван проблемът с минималната работна заплата. Не може да се оправи за 2-3 години. Цената на труда в България е много ниска. Стандартът на живот не се покачва. Трябва да потърсим повече анализи какво може да се направи в тази насока", започна д-р Пенева.

По думите ѝ неравенствата у нас са най-големи от целия ЕС, а голямата разлика пречи да се усети повишаване на стандарта. Системите за социална защита дълго време не са реформирани и не задоволяват потребностите на населението, откъдето идва по-ниската производителност на труда, обърна внимание тя.

Д-р Теодора Пенева посочи, че проблемът е в покупателната способност - не задоволяваме нашите базови жизнени потребности с доходите, които ние получаваме. 

На свой ред д-р Димитър Събев каза за Bulgaria ON AIR, че икономическата структура на България ни пречи да влезем в компанията на богатите. 

"Икономическата структура не е благоприятна за развитие. Запазихме системата на валутния борд. Стабилният български лев пречи на изпреварващото развитие на страната. Икономиката ни стана твърде зависима от ресурсите. Не можем да бъдем богато общество, колкото и да вдигаме минималната работна заплата, ако структурата ни е такава", обясни той.

Гостът все пак отбеляза, че в последните година-две има положителни тенденции в покачване на доходите.

Д-р Събев добави, че конвергенцията в България протича, но различните региони у нас се движат с различни темпове към средноевропейските доходи. Вървим към европейското, но с различни темпове.

Гледайте целия разговор във видеото. 


1
2 rate up comment rate down comment 0
радикални реформи
преди 6 месеца
34 години, държавата е на страната на "бизнеса" и против мнозинството от населението! Заплатите се задържат умишлено ниски, уж за да привличат чужди инвеститори! Но, инвеститорите отиват в комунистическите Китай и Виетнам, а не в мафиотска държава като нашата! Резултатът се вижда - на последно място сме по всички икономически и жизнени показатели, а на първо - по смъртност, неравенство и лошо работещи системи и корупция! Сигнализирай за неуместен коментар